Letošní Sčítání lidu, domů a bytů se vyznačuje mnoha zajímavostmi, případně prvenstvími.

Těmi hlavními třeba je, že nově budou lidé také moci odeslat vyplněný formulář přes internet nebo pomocí datové schránky. Sčítacími komisaři budou v 95 procentech zaměstnanci České pošty, se kterou Český statistický úřad (ČSÚ) uzavřel smlouvu.

Rozhovor s Evou Vacovskou, která pracovala v administrativě sčítání lidu v roce 2001 a bude se na něm podílet i letos, má tedy možnost srovnávat
ČTĚTE ZDE

Sčítání bezdomovců

Český statistický úřad podle Jiřího Drastíka, předsedy sdružení azylových domů ČR, najme jako sčítací komisaře i pracovníky z řad azylových domů a ti se pokusí se svými klienty vyplnit zelený sčítací list osoby.

„Sčítat se bude v azylových domech, noclehárnách, domech na půli cesty, nízkoprahových denních centrech,“ vysvětlil Drastík. „Budou to důležité podklady pro stát a všechny organizace, které se snaží lidem bez domova pomáhat. Poslouží jako plánování sociálních služeb v ČR.“

Sčítání národností

Při letošním sčítání lidu budou vypomáhat jako sčítací komisaři romští aktivisté. Podle romského koordinátora Jana Šipoše může být největším problémem Romů při sčítání lidu negramotnost. Ten to uvedl včera na tiskové konferenci s tím, že se na tom shodli romští sčítací asistenti a komisaři. Těch bude v Ústeckém kraji 26.

Pokud tedy sčítací komisař nebo asistent narazí na negramota, nechají si odpovědi od něj do formuláře nadiktovat. „Bude potřeba některým Romům také vysvětlit rozdíl mezi národností a státním občanstvím,“ řekl Šipoš. Na nejčastější očekávané otázky Romům odpovídá i leták, který dostanou s formulářem.

Podle Šipoše je velmi důležité, aby se Romové do sčítání zapojili a přihlásili se ke své národnosti. Data ze sčítání v roce 2001 podle něj prý nejsou přesná, protože Romů žije v Čechách víc než 0,2 procenta, jež se tehdy k romské národnosti přihlásilo.

„Lidé, kteří se cítí být Romy i Čechy a podobně, mohou napsat obě národnosti, případně zapsat i národnost československou,“ uvedl další zajímavost Ondřej Kubala, mluvčí letošního sčítání, které začne 26. března.

Sčítání údajů

Také na poli ochrany osobních dat je několik zajímavostí. „Bezpečnostní opatření jsme začali připravovat už dva roky před samotným sčítáním a na projektu pracuje několik bezpečnostních specialistů,“ uvedla k tomu Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ a bývalá rektorka Ústecké univerzity.

Sběrná místa budou pod stálým dohledem. Formuláře pak speciální vozidla odvezou do zabezpečeného skenovacího centra. Místo, kde se servery s osobními údaji nachází, je utajováno.

„Zabezpečuje to pro nás na smlouvu společnost Hewlett and Packard, která si pronajala protiatomový kryt,“ dodal mluvčí Kubala.