„Pět vybraných návrhů architekti rozpracují, o vítězi, který si odnese 250.000 korun, bude jasno 30. června,“ řekla mluvčí sdružení Collegium Bohemicum Veronika Dudková.

Připravovaná expozice by se neměla zabývat česko-německými vztahy obecně, ale dějinami soužití česky a německy mluvícího obyvatelstva na území dnešní České republiky. Kdo se vlastně do soutěže přihlásil, zatím není jasné. Milan Rudík z Collegia Bohemica v prosinci řekl, že se přihlásil i zájemce z Německa.

„V prvním kole je soutěž anonymní. Konkrétní autory budeme znát až po vyhlášení výsledků druhého kola,“ řekla Dudková. Porota složená z architektů a členů sdružení Collegium Bohemicum bude o těch, kteří do něj postoupí, rozhodovat do 11. března, poté pět autory pěti vybraných návrhů vyzve k jejich rozpracování.

Architekti podle Dudkové dostanou pro druhé kolo podklady pro konkrétní místnost, zároveň budou předkládat odhady nákladů na realizaci expozice, což v prvním kole zatím nemuseli. „Termín odevzdání návrhů v druhém kole je 30. května,“ dodala.

Na hodnocení návrhů vzešlých z druhého kola bude mít porota čas do 17. června, vítěze sdružení oznámí 30. června. „Počítáme s tím, že u příležitosti slavnostního otevření rekonstruované budovy muzea v Ústí 30. června budou všechny návrhy vystavené,“ dodala Dudková. Samotná expozice se má pro veřejnost otevřít v létě roku 2012.

Collegium Bohemicum bude sídlit na ploše 1500 metrů čtverečních ve dvou patrech budovy na Lidickém náměstí. „Vzhledem k limitům daným budovou dřívější školy, byť je reprezentativní, bude vizuální atraktivita záviset v první řadě na architektonickém řešení expozice,“ řekla již dříve ředitelka sdružení Blanka Mouralová.