Kořeny závodu sahají do roku 1986. U jeho zrodu stáli Jindřich Holinger, současný předseda Ski klubu, a Jan Münster, který je od počátku ředitelem tohoto závodu.

Myšlenka byla jednoduchá, vytvořit závod nejen pro mladé závodníky, ale i další „normální“ lyžaře. Jednotlivé kategorie se tedy od juniorských počítají vždy po desetiletích a umožňují srovnání lyžařských dovedností všech věkových skupin.

„Od prvního ročníku se také objevila kategorie speciální, a to kategorie rodinných dvojic, kde vždy soutěží rodič se svým potomkem s věkovým rozdílem 20 let. Další kategorie, které jsou v současnosti součástí závodu, se postupně rozšiřovaly, a tak se nyní soutěží také v kategoriích trojgenerace, manželské páry, sourozenci aj.,“ upřesnil Jindřich Holinger.

Kategorie ale nejsou jediné, co se rozrůstá. Od počátku závodu také stále narůstá počet jednotlivých startujících.

„V prvním ročníku bylo na startu 87 závodníků a v posledních ročnících se toto číslo rozrostlo téměř na tři stovky závodníků. Je také zajímavostí, že prvního ročníku se zúčastnil i současný vynikající fotbalový reprezentant, tehdy osmiletý Jiří Jarošík.

V té době byl členem tehdejší tělovýchovné jednoty a pravidelně se umísťoval na předních příčkách v kategorii předžáků. A nebylo tomu jinak i při prvním ročníku o Telnický rohlík,“ prozradil Holinger.
V průběhu jednotlivých ročníků se závodu zúčastnily i další významné osobnosti lyžařského světa.

Jsou to například Tomáš Kraus, trojnásobný mistr světa ve skicrossu, Boris Zakouřil, český reprezentant a několikanásobný olympionik ve sjezdovém lyžování, Kurt Henrych, bývalý vynikající sjezdař a olympionik, Miroslav Schimmer, český reprezentant ve sjezdovém lyžování a účastník slavného Hanenkammu a mnoho dalších bývalých reprezentantů, kteří vzešli z ústeckého lyžařského ski klubu.

Do letošního roku se jelo již 17 ročníků a na startu se celkem objevilo 3331 závodníků. Bohužel 8 ročníků se z důvodu nedostatku sněhu uspořádat v 90. letech nepodařilo.

„Nyní se pojede již 18. ročník a naší snahou bude vytvořit nový český rekord v co největším počtu startujících v jednom lyžařském závodě na území ČR. Věříme, že se nám tento cíl podaří dosáhnout i s vaší účastí,“ pozval Holinger všechny na Telnický rohlík.

Závod se uskuteční v sobotu 5. března na trati Macháček. Jede se obří slalom. Start je v 10.00 hodin; vyhlášení cca v 13 hodin. Na akci živě vystoupí také kapela Pub Animals. Tato energická skupina letos dokonce získala hlavní cenu populární hudby Anděl 2010 za žánr ska & reggae.