Poslední únorový den ji skutečně představilo. Jenže z Ústí v ní dosud údaje nejsou.

„Jsem už nervózní. Majitel domu na mé rodiče tlačí, aby podepsali souhlas se zvýšením nájemného. Poslední lhůtu jim dal do 15. března, pak prý je dá k soudu. Jeho požadavek se nám zdá nepřiměřený, ale nemáme s čím srovnávat. Takže ani nevím, co jim poradit, jestli podepsat, nebo ne,“ postěžovala si Ústečanka Jarmila Balusová.

Její rodiče mají pronajatý byt od CPI Byty, největšího pronajímatele bytů v Ústí, vlastní jich zde přes 2,5 tisíce. Právě tato firma po deregulaci, která tu skončila s minulým rokem, chce zvednout nájemné nejpodstatněji.

Třeba rodičům Jarmily Balusové z necelých 30 na 65 korun za metr čtvereční. A podobně, někomu o něco méně, jinému naopak více, i ostatním svým nájemníkům.

„Podle našeho průzkumu většina oslovených na nový nájem nepřistoupila. Dohodli jsme se se Sdružením nájemníků (SON), že za nás bude s CPI vyjednávat, výsledky ale zatím nejsou,“ uvedl Vladimír ROD, jeden ze zástupců ústeckých nájemníků CPI. Podle SON se jednání zadrhla, CPI, ač to slíbilo, nespolupracuje. Předseda SON Milan Taraba kvůli tomu podal na MMR stížnost.

I Vladimír Rod doufal, že cenová mapa jim v rozhodování, jak se k požadavku CPI postavit, pomůže. „Zatím jsem z ní ale rozpačitý, je v ní málo údajů a z Ústí nic.“

Ani samo ministerstvo ale neví, kdy bude Ústí do mapy zaneseno. „Posudky znalců budou postupně doplňovány do databáze zhruba během roku. Mimo to budou doplněny i údaje z nových reálně uzavřených smluv. Také ty lze očekávat zhruba během roku,“ informovala Jana Jabůrková, ředitelka odboru komunikace MMR.

Přece jenom ale dala ústeckým nájemníkům naději, že se dočkají dříve než do roka. „Vzhledem k tomu, že Ústí nad Labem je velké krajské město, lze očekávat, že data budou k dispozici dříve než u menších měst Ústeckého kraje,“ uvedla. Ovšem právě některá menší, konkrétně Litoměřice, Lovosice, Roudnice, Štětí a Úštěk už v mapě jsou.

Podle ministerstva ale bezprostředně po skončení regulace, během dvou měsíců, není možné získat všechna relevantní data. Nájemníkům by v rozhodování prý měl pomoci i průvodce přechodem na smluvní nájemné, který vydalo.

Radí jim tam, jak zjistit obvyklé nájemné s tím, že mapa je jen jednou z pomůcek, také doporučuje, kam se obrátit o rady, jak získat státní příspěvek na bydlení, kdy jít k soudu, ale rovněž, proč se mu raději vyvarovat.