Bolí mě za krkem, ale prohlídku nevzdávám. Co když schovává knihovna ve skladu ještě nějaký poklad? Ještě aspoň kousek. Za desetikorunu a trochu času to určitě stojí.

Severočeská vědecká knihovna stále čeká na přístavbu své budovy, kterou zatím zdržel nedostatek peněz. Knihy, které není kam uložit a jež má víckrát, proto čtenářům prodává. Čtenáři se tak mohou nejen podívat, jak vypadá sklad knihovny, ale ještě si domů mohou nějaký zajímavý výtisk odnést.

Z množství nabízených titulů přecházel čtenářům zrak. „Je to paráda, ani jsem nevěděl, že si tu můžu vybrat knížku, přišel jsem se jen podívat. Něco ale určitě vyberu,“ těšil se student ústecké univerzity Jan Nedbal. A před mým odchodem ze skladu už měl vybraný pěkný komínek knih.

Šanci ale stále mají i ostatní. Prodejní exkurze budou ve vědecké části knihovny ve Velké Hradební pokračovat celý březen, a to každý den ve výpůjční dny mimo sobot, vždy v 10.00, ve 13.00 a v 17.00 hodin.

„Máme tu odbornou literaturu, skripta, trochu beletrie, něco pro děti,… Zatím nejvíc lidé kupují životopisy,“ hodnotil první dny akce skladník knihovny Jan Flejšar. „Když to nikdo nekoupí, za měsíc to sešrotujeme, a to by byla škoda,“ dodal skladník.

ČÍSLO DNE: 10
Většinu z tisíců knih, které má knihovna ve skladu, mohou čtenáři koupit za desetikorunu. Najdou tam slovníky, historické knihy, skripta i pohádky.

„Skladových prostor je opravdu nedostatek,“ potvrdil ředitel knihovny Aleš Brožek. „Jsem nešťastný, že se dostavba zastavila,“ dodal ředitel. Kdy na ni opravdu dojde, ale zatím nikdo neodhadne. Podpořit ji chce Ústecký kraj, ale peníze zatím chybí.

„Projekt na adaptaci další budovy pro využití jako moderní knihovny je připravený ve studiích a projektové dokumentaci,“ potvrdila mluvčí kraje Magdalena Hanáčková. „Je ovšem finančně tak náročný, že je nad současné možnosti rozpočtu Ústeckého kraje, proto je zatím realizace odložená,“ dodala.