Skály otevřeme v dubnu. Třicetikorunové vstupné do Tiských stěn nezrušíme. To vzkazuje ministerstvu vnitra obec Tisá, jež bojuje o vstupné do skal od loňského srpna. Ve sporu argumentuje tím, že má skály pronajaté a jejich údržba stojí dost peněz.
Jak potvrdil místostarosta obce Jan Povejšil, pokud nebudou muset, neustoupí. „Na posledním jednání jsme se s ostatními zastupiteli dohodli, že bychom v případě potřeby šli i k soudu,“ řekl Deníku Povejšil.
Pro a proti
Spor o třicet korun za vstupenku se táhne už od loňského léta. Od chvíle, co se na ministerstvo se stížností obrátil Milan Hejkrlík, turista.
„Tisou jsem navštívil v květnu prvně a tento přístup mne trochu překvapil, neboť jsem si nebyl vědom, že by nějaké zákonné ustanovení umožnilo obci zpoplatnit vstup mimo zastavěné území,“ napsal o tom na webu Tisé.
Zda ale záležitost u soudu opravdu skončí, teď není podle Vladimíra Řepky, mluvčího ministerstva vnitra, jasné. Ministerstvo zatím ještě stále čeká, že obec vstupné zruší. Pokud to neudělá, vybírání pozastaví ve správním řízení samo. „Lhůta pro zaslání rozhodnutí o pozastavení je nejpozději do 15. března 2011.“
Místostarosta Tisé Povejšil ale zároveň vysvětlil, že nic neponechávají náhodě.
Co sousedé?
Obec se totiž také zajímala, jak vybírání do skal řeší ostatní. „Až se starosta Jiří Jandásek vrátí z dovolené, zajedeme se podívat, jak tohle dělají v Adršpašsko – teplických skalách,“ dodal.
Ministerstvo vnitra ovšem už prověřilo výběr vstupného v Adršpachu i v Teplicích nad Metují. „Bylo zjištěno, že město vybírá vstupné způsobem, při kterém nemá ministerstvo vnitra žádné dozorové kompetence,“ vysvětlil mluvčí Řepka. To znamená, že Teplice nad Metují o výši vstupného nerozhodly tak jako Tisá usnesením zastupitelstva, ale že je stanovil nájemce skal, společnost Teplické skály.
Ministerstvo ale zároveň město upozornilo, že podle jeho názoru výběrem vstupného porušuje zákon o ochraně přírody a krajiny.
Adršpach ale vybíral na základě usnesení zastupitelstva, stejně jako Tisá. Zastupitelé Adršpachu ovšem po upozornění ministerstva vnitra vstupné zrušili.
S právním posouzením ministerstva vnitra se ztotožňuje i právnička Iva Dvořáková. „Zákon o ochraně přírody a krajiny garantuje volný vstup do krajiny s tím, že lze vybírat poplatek za vstup pouze v národních parcích, poplatek však nelze vybírat v chráněné krajinné oblasti,“ uvedla advokátka před časem.
„Jak mnohokrát uvedl ústavní soud, obce mohou zavést jen takové místní poplatky, které jsou vymezeny zákonem o místních poplatcích. Rozhodnutí obce Tisá o vybírání poplatku za vstup do Tiských skal tak považuji za protiústavní, neboť zákon nepřiznává obcím o takovém typu poplatků vůbec rozhodovat,“ rezolutně dodala Iva Dvořáková.
Zákonnou úpravu nebo novelu zákona, jež by vybírání vstupného v přírodních rezervacích umožnil, prozatím nikdo nepřipravuje.