To všechno mě dokonale rozčiluje při krátké procházce Městskými sady. Jak se tak procházím mezi holými stromy, div neporazím psa, kálícího do záhonů.

„Třešnička na dortu, viďte,“ povídá mi jakýsi důchodce, který si na rozdíl od jeho pána všiml, že psa fotím. „Policajt nikde. Ty lidi jsou neskutečný čuňata. Já bych je řezal furt. Jako by nestačilo, že je to odfláknutý a předražený,“ dodává rezignovaně.

Později se dozvídám, ať už to znamená cokoli, že Městské sady strážníci kontrolují pravidelně při denní i noční směně v nepravidelných intervalech. „Při denní směně provádí kontrolu jednočlenná hlídka, při noční směně dvoučlenná hlídka,“ popisuje mi to Martina Sochorová, mluvčí městské policie.

Časy kontrol prý bývají různé, podle svého účelu. Totiž zda kontrolují pohyb psů, čipování psů nebo majetek města, jako kašny a lavičky.

„Během kontrol strážníci v Městských sadech od začátku roku řešili 16 přestupků, z toho 9 za porušení vyhlášky o volném pohybu psů a 7 přestupků za znečišťování veřejného prostranství,“ dodala Sochorová s tím, že třikrát na popud městské policie odtud pracovníci VPP odklízeli skládky, přičemž celkem nasbírali 11 stodvacetilitrových pytlů odpadků.

Podobně si stěžovali také dělníci z firmy AVE Ústí nad Labem, jež zrovna vyrušuji při práci. „Uklízíme tu od včerejška,“ říká mi chlapík, asi jejich předák. „Včera jsme odvezli auto nacpané odpadky, dneska je to ještě horší. Tahle fůra je třetí,“ stěžuje si.

Nekomentuji to a pokračuji dál kolem cedule, jež jménem tatíčka Masaryka vyzývá k udržování pořádku. Asi ji na větev pověsil nějaký zoufalec, napadá mě. Po cestě tu narazím ještě na zničené lavičky a ochrannou síť či posprejovaný pomník rudoarmějců.

Se svými neutěšenými poznatky jdu na město. Ivana Solničková z ústeckého magistrátu mi vysvětluje, že oprava dvou zničených laviček vyjde na zhruba 7 tisíc korun a že jsou zničené od listopadu, přičemž to nahlásili republikové policii a pojišťovně.

„Od ledna registrujeme posprejování pomníku a v posledních dnech ještě také dvou fontán. To v tuto chvíli řeší najatá firma, která rovněž bude řešit způsob odstranění nástřiku,“ odpovídá Solničková. Stržení ochranných sítí eviduje magistrát od prosince. Oprava prý přijde také na několik tisíc, kolik přesně, to ještě neví. Vše nechá město opravit na jaře.

Cestou z parku si říkám, že po tom, co jsem viděl, mi přestává připadat těch 5,625 milionu korun, kolik tu stojí údržba zeleně, jako přemrštěná částka. Jsem akorát zvědavý, kolik mi příští rok řeknou, že stál v Městských sadech letošní úklid!