Smog trápil severní Čechy od pátku 25. února, v polovině minulého týdne ale pozvolna řídnul a umožnil odvolání stavu regulace. Rozptylové podmínky se ale skutečně zlepšily až o víkendu.

Podle Centra pro životní prostředí a zdraví překročily naměřené hodnoty polétavého prachu v Ústí nad Labem povolené zdravotní od začátku roku limity šestatřicetkrát. Hůře jsou na tom jen v Ostravě, Českém Těšíně, Veřňovicích na Karvinsku a Brně.

"Oficiálně je povoleno překročit denní limit pro znečištění prachem po 35 dnů během roku. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu ale monitorovací stanice Ústí-město stačila překročit limit šestatřicetkrát už 3. března. Situace je natolik absurdní, že od počátku roku byl počet dnů porušujících limit vyšší než počet dnů limit splňujících," informoval Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Jako polétavý prach se obvykle označují částice s průměrem menším než deset mikrometrů (PM10). Krátkodobé vdechování prachu podle Šuty zvyšuje počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti.

Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délky dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění.

"Ústečané dýchají ovzduší zamořené škodlivinami natolik, že překračuje nejen doporučení Světové zdravotnické organizace, ale i platné limity stanovené směrnicí pro kvalitu ovzduší. Politici proto požádali Evropskou komisi o výjimku pro překračování hodnoty pro znečištění prachem. Platnost výjimky vyprší v červnu 2011," dodal Šuta.