Prověřovat a bez průkazu nepouštět. Tohle heslo by si měli zapamatovat všichni občané, jejichž domácnosti od včerejška navštěvují sčítací komisaři.

Jimi jsou v naprosté většině zaměstnanci České pošty (ČP). A každý z nich se při předávání archů musí prokázat speciálním průkazem a občanským průkazem. Identifikujete je i podle modré tašky se žlutým logem ČP.

Nejde o plané varování. Na podvodnici v neděli doplatil dvaadevadesátiletý důchodce z Plzně, který uvěřil mladé ženě, že mu jde pomoci vyplnit formuláře. Když si odskočil pro propisovačku, zmizela falešná komisařka i peněženka s třinácti tisíci.

Žena seniorovi totiž řekla, že za pomoc při sčítání vyinkasuje poplatek. Věc už šetří policie.

„O případu jsme neprodleně informovali bezpečnostního manažera sčítání lidu,“ uvedl mluvčí Ondřej Kubala.

Reálně začali doručovatelé roznášet archy až včera. Posledním dnem donášky je pátek 25. března. Údaje, které lidé uvedou, se musejí vztahovat k půlnoci z 25. na 26. března. Formuláře jsou celkem tři, zelený pro všechny občany, žlutý pro majitele a nájemce bytů, oranžový pak pro vlastníky a správce domů.

Po pracovní době

O tom, kdy komisař do bytu přijde, měl být každý občan informován do uplynulé neděle. Například v Praze Zličíně ale oznámení do schránek nedoputovala.

ČP, která má roznášku na starosti, věc měla okamžitě napravit. Kubala Deníku potvrdil, že doručovatelé se věnují sčítání za odměnu po své pracovní době.

„Proto musejí navštěvovat domácnosti ve všedních dnech od 16. do 20. hodiny nebo během víkendu,“ uvedl. Tolerovat lze maximálně tříhodinové rozpětí pro předání archů. Pokud v danou hodinu nebudete doma, lze si domluvit náhradní termín. „Formuláře pro celou rodinu ale může převzít kterýkoli člen domácnosti starší 15 let, dokonce i podnájemník. Jedinou podmínkou je, že jejich předání stvrdí podpisem,“ řekl mluvčí sčítání.

Sčítání lidu je povinné, nevyplnění formuláře nebo chybné údaje podléhají pokutě ve výši 10 tisíc korun. Výjimku tvoří lidé, kteří jsou dlouhodobě v zahraničí. „Pokud ale chtějí být sečteni, mohou za ně formuláře vyplnit rodinní příslušníci nebo je mohou poslat elektronickou cestou,“ uzavřel Kubala.

Fakta o sčítání

Kdy dostanete formuláře?
Od 7. do 25. března

K jakému dni se sčítání vztahuje?
K půlnoci z 25. na 26. března

Dokdy odevzdat archy?
Do 14. dubna, a to buď poštou v obálce s předtištěnou adresou, osobně komisaři, na sběrné poště nebo on-line na internetu

Kdo se bude sčítat?
Všechny osoby, které se v rozhodný okamžik nacházejí na území ČR. Sčítání podléhá každý dům a byt

Kolik bude sčítání stát?
2,48 miliardy korun

Je zajištěna anonymita údajů?
Ano, komisaři jsou vázáni mlčenlivostí, před zpracováním dat se
z tiskopisů odstraní všechna jména a rodná čísla. Formuláře jsou posléze skartovány.

Zdroj: ČSÚ