V době zdivočelé privatizace se zástupci vedení rozjeli do Prahy za ministrem Vladimírem D. s návrhem přeměnit státní podnik na akciovku. Ministr se přímo vyděsil, prý se musí počkat, až co udělá neviditelná ruka trhu. Jeli za ním ještě jednou a ministr je nepřijal.

Mezitím se pod neviditelnou rukou trhu hroutili partneři, zavíraly se prodejny. Poslední advokátský kat hulvátsky vyhnal z podniku zbylé zaměstnankyně, které se spolu chtěly rozloučit při kávě. A převedl si na své konto čtvrt milionu.

Ruka trhu, teď už zatraceně viditelná, ovládla pole. A tak kupujeme zápalky vyrobené v Indii - poznáte je podle červené nálepky. Krabička má obsahovat padesát osm zápalek, jenže vy jich ze škatulky vyhodíte čtrnáct bez hlavičky, dalších deset má hlavičku tak malou, že ji nerozškrtnete.

Tohle je prkotina. Hůř dopadnete, když si koupíte (exkluzívně zabalený) kapesní nůž čínské výroby s několika želízky. Zjistíte, že s nejdelším nožíkem neukrojíte lautr nic a navíc se viklá a otáčí na obě strany. Pokud jste si vývrtkou u toho nože chtěli otevřít láhev, netěšte se. Do špuntu se nezavrtáte a vývrtka se nenapravitelně zkroutí.

Nebo jste dostali krabičku s šesti nastrkovatelnými šroubováky. Nápad je to výborný, kdovíkde jej šikovní čínští výrobci okopírovali. Jenže po prvním použití abyste pilníkem rovnali zprohýbané ostří šroubováku, z tak mizerného materiálu je vyroben.

Doporučuje se nám svítit úspornými žárovkami, koupil jsem dvě Made in China. Oproti slíbeným deseti tisícům hodin vydržela jedna svítit deset hodin, druhá o maličko víc.

Koupili jste si krásně zabalenou sportovní košili ze stejné země? Pokud byla v barvě zelené, budete zelení i vy, až ji svléknete. Anebo hnědí, nebo žlutí. Po prvním vyprání vypadá košile jako vyšisovaný hadr, který jste nosili několik let, a vyjít na ulici v něm se budete stydět.

A tak kupujeme kdejaký asijský šmejd a naše továrny stojí. Vyjděte si na Střížovický vrch a napočítáte nejméně čtyři, v jejichž halách straší neviditelná ruka trhu. Člověka napadne kacířská myšlenka, že za tou neviditelnou rukou se skrývá zatraceně viditelný plán na likvidaci konkurenceschopnosti českého průmyslu.

Nebo to není tak docela kacířská myšlenka…

Ladislav Muška, spisovatel