Varování před povodněmi? Požáry, nebo únikem jedovatých látek a dalšími událostmi, jež mohou ohrozit životy, zdraví, majetek nebo třeba i omezit dopravu?

Na to tu je Varovný a informační systém obyvatelstva (VISO). Právě ten teď bude město rozšiřovat a investuje do toho zhruba 1,7 milionu korun.

Zakázku od Ústí získala firma SUPTel. „Získali jsme na to podporu od ministerstva životního prostředí ve výši 90 procent celkových uznatelných nákladů,“ potvrdila Ivana Solničková z ústeckého magistrátu. „Město tak z celkové částky zaplatí jen 10 procent.“

Díky tomu VISO bude rozšířen o 54 hlásičů se 133 reproduktory na sloupech veřejného osvětlení nebo nízkého napětí, a to pouze na těch, jež se nacházejí nad zónou dosahu 20 leté vody. Tam, kam bude VISO rozšířen, je povodněmi ohroženo zhruba 18 stovek obyvatel.

Lidé, které třeba zrovna záplavy ohrožují několikrát do roka, rozšíření systému kvitují s povděkem. „Je to jedině dobře, co víc se k tomu dá říci,“ řekla například Jaroslava Fajglová ze Střekovského nábřeží, které zažívalo povodňovou nejistotu docela nedávno, v lednu.

Jednou z oblastí, kde se Ústí chystá VISO rozšířit, je i Vaňov, jenž spadá pod centrální městský obvod. Jan Tvrdík, jeho starosta, uvedl, že to předkládal na radě odbor životního prostředí k projednání.

„Samozřejmě to vítám. Ušetří to čas, peníze i práci. V době povodní jsme se třeba museli domluvit s městskou policií, která objížděla čtvrti auty a vše hlásila tlampači. To je dost náročné.“

Rozšíření VISO
Obvod Město: Vaňov pokryje 20 výstražných hlásičů a 46 reproduktorů
Obvod Střekov: Svádov dostane 10 hlásičů a 24 reproduktorů, Brná pak 24 hlásičů a 63 repro

Projekt teď pokračuje zpracováváním projektové a prováděcí dokumentace i programováním hlásičů. Každý hlásič má totiž svou adresu, díky níž je možné každý spouštět samostatně. Instalování hlásičů na vybrané sloupy začne na přelomu března a dubna. Hotovo bude v červnu.

VISO je podle Solničkové nejefektivnějším a nejrychlejším způsobem varování. „Hlášení je možné opakovat v předem nastavených intervalech, informace lze předávat plošně do celého města i do jednotlivých čtvrtí, jichž se událost konkrétně týká, do systému lze hlásit i z mobilního telefonu přímo z terénu,“ dodala Solničková s tím, že systém je navíc chráněn proti zneužití.

GSM brána, 182 hlásičů a 4 sirény VISO dnes pokrývají okolí Spolchemie, budovu policie na Masarykově třídě, obchodní dům Labe, přijímače jsou i ve školách. Vysílací pracoviště je na operačním středisku městské policie.