Setkání proběhlo na hřbitově ve Valtířově, kde byl položen věnec na hrob váženého přednosty a velkobřezenského pivního ctitele. Čestnou stráž drželi vojenští veteráni z Babin. Vzpomínková akce pokračovala v pivovaru Velké Březno.

Ocenili sortiment

Vzpomínkovou akci „V březnu na Březňáka“ zorganizovalo Sdružení přátel piva, snažící se, abychom zůstali v kvalitě a různorodosti piv malou, a přitom světovou velmocí.

Zatím se nám daří být vítězi na první příčce v počtu vypitých piv na jednu v Česku žijící duši.

Zdeněk Štastný, předseda Pivního sněmu Sdružení přátel piva, uvedl, že Heineken vlastnící pivovar je sice velká mezinárodně působící firma, ale podporuje regionální značky a vznik specifických druhů piv. Tím podporuje skutečnou různorodost piv na trhu a rozvíjí tak kulturu pití piva.

Na setkání sládek pivovaru Michal Rouč a sladmistr Milan Zajpt představili dvanáctistupňové a také pepřové pivo a pivo Regenerátor.

Hold osobnosti

Přednosta železniční stanice Cibich, jehož tvář už od roku 1906 zdobí etikety velkobřezenských piv, je bezesporu úctyhodnou, ba lze říci, že dnes již slavnou osobou.

Političtí podivíni a jejich vlády se měnili, a mění, jako ponožky, Cibich ale naopak stále zůstává jako jedna ze zcela jistých stálic české, nejen pivní kultury. Tak sympaticky odulou tvář lze jen stěží najít na parlamentních nebo vládních židlích.

Cibich, jako každá významná osobnost v českém životním prostoru, trpěl pod nadvládou diktatur. Protože jeho manželka byla židovského původu, koncem roku 1938 nacističtí géniové rozhodli, že musí jeho tvář zmizet z etiket.

Také po druhé světové válce v roce 1970 musel také opustit etiketu velkobřezenského piva, protože si to přála tehdejší Komunistické strana.
Cibich byl odstraněn, protože prý připomínal tváří největšího génia revoluce, soudruha Lenina.

Nejznámější portrét

Cibichova pivní velikost je nepopiratelná. Vždyť jeho tvář je frekventovanější v očích národa než tváře popových a televizních hvězd, natož například třeba exprezidenta Havla nebo dnešního prezidenta Klause.

Jeho tvář v mnoha desítkách tisíc exemplářů denně shlíží k českému národu z hospodských stěn i regálů obchodů, i těch nejzapadlejších večerek, zvláště na severu Čech.