Chrápání trápí Pavla Havránka ze Sušice už skoro šest let. V posledních několika měsících však začal problém rušit nejen okolí, ale i jeho samotného.

„Když usnu a začnu chrápat, samotného mě to probudí. Jsem pak přes den unavený, spánek za nic nestojí. Dříve jsem to neřešil, protože přítelkyně často spala se špunty v uších, ale teď už si budu muset k lékaři zajít,“ stěžuje si devětadvacetiletý Pavel.

Odborníci u příležitosti dnešního Světového dne spánku upozorňují, že hlasité chrápání postihuje téměř čtvrtinu žen a celých čtyřicet procent mužů.

„Častou příčinou chrápání je omezená průchodnost horních cest dýchacích. Pokud je problém v nosní neprůchodnosti, provádí se operace přepážky nosní.

Ta se dělá v celkové anestézii a je nutné počítat s dvěma až třemi dny hospitalizace. Pak je možné využít cílené termoterapie ke zmenšení velikosti problematických míst nosních průchodů, hltanu, kořene jazyka či krčních mandlí. To znamená přímé odstranění příčiny chrápání. Tato léčba je téměř bezbolestná a velmi účinná,“ vysvětluje Ondřej Skála, lékař ORL v Thomayerově nemocnici v Praze.

Pod dohledem

Kromě specialisty na ORL může problémy odhalit i spánková laboratoř. Ta v Thomayerově nemocnici se specializuje na poruchy dýchání vázané na spánek. Pacient při vyšetření musí v laboratoři strávit připojen na přístroje několik nocí.

„Nejčastějším typem poruchy je syndrom obstrukční spánkové apnoe, který je způsoben nestabilitou horních dýchacích cest. Jejich opakované uzavření, případně zúžení, vede ke snížení nebo až zástavě dýchání ve spánku,“ říká Jan Chlumský z krčské spánkové laboratoře.

Spánková apnoe čili krátkodobé přerušení pravidelného dýchání spolu s mělkým dýcháním trápí pětinu mužů a téměř desetinu žen. Často postihuje ty, kteří mají problémy s obezitou. Porucha navíc bývá spojena i s řadou dalších onemocnění, které může zhoršovat.

#nahled|https://g.denik.cz/1/96/infgrafika_2103_poruchy_spanku1_denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/1/96/infgrafika_2103_poruchy_spanku1.jpg|Co může narušit klidnou noc i den.#

Neklidné noci trápí i děti

Problémy se spánkem netíží jen dospělé. Objevit se mohou i u nejmenších. „U dětí jsou spánkové problémy na rozdíl od dospělých ovlivněny vývojovými vlivy. Již v kojeneckém věku se můžeme setkat u dráždivých, neklidných kojenců s nespavostí nebo s častým probouzením.

V předškolním a raném školním věku již spánek mohou ovlivnit třeba strach či úzkost a potíže se spaním se mohou objevovat ve formě nočních děsů. Ty s věkem většinou vymizí,“ vysvětluje Jana Šplíchalová z dětské psychiatrie Thomayerovy nemocnice.

Spánkové poruchy jsou u nejmenších často spojeny s psychickými příčinami. Někdy může jít i o strach z písemky ve škole nebo obavy, že nesplní očekávání rodičů. Nejčastěji mají problémy děti hyperaktivní nebo přecitlivělé.