„Člověk aby se pomalu bál některými místy po setmění projít. V parku se často pohybují podivná individua, za jednou z budov se válí injekční stříkačky, nepořádek i výkaly,“ stěžovala si Ústečanka Kamila Prošková.

Před „cukráři“ už varoval i ústecký Park myslitelů. Za jednou z budov, která má sloužit jako sklad zahradnického nářadí, se totiž válí především injekční stříkačky pro cukrovkáře, takzvané inzulinky. I když je podle Parku myslitelů park již uklizený, redaktor Deníku na místě stříkačku stejně objevil.

„Vždyť je to nový park. To nikdo nemyslel na to, že se tam feťáci vrátí, když tam s nimi byly problémy vždycky,“ pozastavil se nad současnou situací Ústečan Jindřich Poličan.

Dvakrát za 14 dní

Město, které do parku investovalo, ale teď dělá, jakoby se ho celá věc netýkala a mluvčí magistrátu Ivana Solničková přeposlala otázky jen řediteli městské policie.

„Strážníci za poslední dva týdny řešili ve dvou případech konkrétní osoby za znečištění veřejného prostranství infekčním materiálem,“ řekl poté ředitel městské policie Pavel Bakule. Podle Bakuleho ale ani kamery, které v parku jsou, nevyřeší vše.

HLASUJTE: V Městských sadech řádil šprýmař, ocenil i klouzačky

Injekční stříkačka nalezená v parku Městské sady

Slepá místa

„Kamerový systém byl umístěn v mezích možností tak, aby i v letních měsících, kdy jsou stromy a keře obrostlé, bylo vidět co nejvíce veřejného prostranství,“ řekl ředitel městské policie Pavel Bakule a dodal: „Narkomani však vyhledávají různá zákoutí a husté keře, či případně místa za budovami, kde není možné kamerový systém instalovat.“

Na konci října loňského roku, kdy se park po rekonstrukci znovu otvíral, přitom ředitel tvrdil, že narkomani nemají šanci.

„Strážníci park kontrolují dnem i nocí, v čemž jim pomáhají i kamery, takže si myslím, že narkomani nemají šanci se do parku vrátit,“ tvrdil tehdy ředitel městské policie.

Ústecká policie oproti tomu v poslední době problémy s narkomany v aktivním parku vůbec neeviduje. „V letošním, ani loňském roce jsme nic podobného nezaznamenali, tohle je ale spíš věcí městské policie,“ řekla policejní mluvčí Valerie Bartošová.

Ústečané nyní doufají, že bude park někdo udržovat, aby narkomani alespoň zůstali za budovou a nevraceli se do křoví tak, jak to měli ve zvyku před rekonstrukcí.

Kdy bude WC?

„Nepředpokládám, že by někdo šmejdil kolem všech budov. Stříkačky by se tam válet neměly, ale pořád je to lepší, než je nacházet třeba na dětském hřišti nebo pískovišti. Dokud ale město nezprovozní záchody, riziko, že si nějaké dítě zaběhne odskočit za budovu, tu stále je,“ dodala Ústečanka Kamila Prošková.

Záchody, které prošly rekonstrukcí za více než 560 tisíc korun, totiž stále zejí prázdnotou. Na dotaz, kdy budou v provozu, ale nikdo z ústeckého magistrátu během včerejšího dne neodpověděl.