Nové trolejbusy. Dokončení Městských sadů a lanovky. Rozšíření kamerového systému. Dokončení rekonstrukce muzea.

Sportoviště po sektorovím centru. Nad tím vším se začala stahovat mračna. Proč? Po razii v sídle regionální rady je ministerstvem pozastaveno proplácení evropských dotací. Co na to město?

Úvěr město čerpá

Prý to zatím neřeší, jelikož proplácení evropských peněz ještě není definitivní. „Pokud se ukáže, že bude něco ohroženo, budeme to řešit, zatím to není zřejmé,“ odpověděl Deníku ústecký odbor strategického rozvoje ústy mluvčí Ivany Solničkové.

„Míra zpoždění proplácení dotačních prostředků oproti plánu závisí na tom, na jak dlouho bude proplácení zastaveno,“ dodal k tomu zároveň objevně.

Co by se tedy stalo, kdyby došlo k nejhoršímu a Ústí by evropské dotace nedostalo kvůli skandálu s údajnými úplatky v regionální radě, jež evropské dotace rozdělovala?

Názory se různí. „Předpoklad je dokončit akce z dotací, tedy projekty IPRM Centrum a Muzeum. Úvěr město na rozdělané akce čerpá,“ pokračoval odbor rozvoje s tím, že pozastavení proplácení podle něj neznamená úplne zrušení dotací. „Až se vše vyšetří, opět se spustí. Město nepředpokládá, že by se to jeho projektů dotklo.“

Opozice to vidí jinak. Že by to byl pořádný průšvih, je zřejmě jasné každému a nejen městské opozici, která teď zvedla varovně prst. „Ten katastrofický scénář se teď jeví velmi reálně. K tomu se nedá říci nic jiného, než že je mi z toho velice smutno,“ komentoval to Pavel Boček, zastupitel za TOP 09.

Stop certifikaci

„Pomalu se nám vrací politika vládnutí posledních dvou volebních období, v negativním slova smyslu,“ pokračoval Boček. „Jako opoziční zastupitel nechci strkat hlavu do písku, ale jsem rád, že nepatříme k vládnoucí koalici.“

Rozčarovaní jsou a i obyvatelé Ústí. „Já si říkám, že na každého jednou dojde,“ rozčiloval se třeba Michal Šalamoun. „Ale mám takový pocit, že i když je nakonec všechny pozavírají, nakonec to zaplatí stát. Tedy mi, normální lidi, ze svých daní.“

Regionální rada Severozápad uklidňuje, že to tak horké nebude a že zpráva o pozastavení dotací byla do jisté míry dezinterpretována. Podle Vojtěcha Krumpa, jednoho z mluvčích rady, byla zastavena prý jen takzvaná certifikace. „Certifikace je proces, kde Ministerstvo financí kontroluje dotace, které již operační program proplatil příjemcům, kteří dokončili projekty. Na samotné příjemce dotací tedy tento krok ministerstva nemá vliv,“ dodal Krump.

Dotace: Ohrožené ústecké projekty

Mají být proplaceny do 3 měsíců:
- na závěrečnou etapu projektu Lanová dráha na Větruši
- na závěrečnou etapu projektu Městské sady - aktivní park
- na závěrečnou etapu projektu Revitalizace Domu kultury - C, D
- závěrečnou etapu projektu Domov pro seniory Bukov
- za projekt Kamerový a bezpečnostní systém
- za 2. etapu projektu Management IPRM I.

Do konce roku 2011:
- na 3. a 4. etapu projektu Rekonstrukce Muzea
- závěrečný projekt Revitalizace městského centra, II. etapa, 2. stavba
- na závěrečný projekt Management IPRM I.

Ohrožené nové projekty:
– sportoviště po Sektorovém centru
kulturní dům, blok A
– plavecká hala Klíše
IPRM Mobilita, modernizace MHD a nákup 26 trolejbusů