Nepoletí v balonu ani v útrobách skvostného vrtulníku, ale zavěšen pod barevným padákem a motorovým pohonem s vrtulí na zádech.

Deník ho přistihl na letišti ve Všebořicích při jednom z posledních tréninků.

„Moje představa, překonat světový rekord v etapovém létání na motorovém padákovém kluzáku, nemá pouze sportovní rozměr, ale především je prostředkem, jak reklamní činností a doprovodným programem získat peníze alespoň pro několik dětských domovů a taky děti motivovat, aby se nebály jít za svými cíli,“ uvedl pětatřicetiletý Miroslav Oros, který je profesí fotograf.

„Začínáme 1. dubna na letišti Sazená u Kralup nad Vltavou a končíme 30. června právě tady na letišti Všebořice,“ uvedl.

Záměrně použil množné číslo, protože kolem projektu je spousta sponzorů, poradců, kamarádů.

„Já s padákem v oblacích jsem pouze viditelným bodem, který bude podporovat skupinka na zemi,“ dodal.

Na cestu chystá i několik perliček. Zatím prý může odtajnit jen to, že některé známé osobnosti si vyzkouší v rámci jeho projektu pohyb ve vzduchu.

Třeba herečka Naďa Konvalinková se proletí na tandemovém padáku a nebude sama - přidá se třeba i snowboardista Michal Novotný a další známé tváře. „Pokud se všechno podaří a na konci snažení padne světový rekord, dostanou zbývající peníze přes určenou nadaci děti z domovů,“ usmál se otec čtyřleté dcery, který začal létat již v roce 2001.

Poslední trénink před startem náročného pokusu o světový rekord si dal Miroslav Oros na svém domovském letišti ve Všebořicích.


Celý komplet, který bude mít Oros na sobě, se skládá z padákového kluzáku, záložního padáku, pohonné jednotky s motorem, sedačkou a vrtulí. Vše váží 27 kg. Nádrž motoru je na 14 litrů naturalu, motor má výkon 27 koňských sil. Nejmodernější komplet vás vyjde na 200 000 korun, ale dají se pořídit i mnohem levnější varianty.

Mladý Ústečan další tři měsíce stráví ve vzduchu. A Deník bude s ním! Každou středu vám přineseme nejnovější informace o jeho letu.
Miroslav Vlach