Sport, nebo kultura? Ústečané se v diskuzních fórech často dohadují, kdo si zaslouží větší pozornost a finanční podporu.

Deník se proto podíval, jak je to s návštěvností dvou největších ústeckých sportovních klubů a dvou divadel.

V návštěvnosti sport před ústeckými divadly jednoznačně vede. Zatímco na hokej přišlo v loňské sezoně téměř sto tisíc diváků a na fotbal víc než třicet tisíc, do Severočeského divadla opery a baletu jich dorazilo osmnáct tisíc a do Činoherního studia ještě o osm tisíc méně.

Divadlo: je to slušné

„Do divadla chodím možná jednou ročně, na hokeji se ale snažím nechybět na žádném domácím zápase,“ řekl Ústečan Jiří Posel. „Cena vstupenky pro mě ale rozhodující není, na hokej bych šel i za dvě stě, kdežto do divadla ani za dvacetikorunu. Prostě mě to nebaví,“ dodal Ústečan.

Ředitelé divadel si ale na návštěvnost nestěžují. „Přišlo k nám téměř dvacet tisíc lidí, což je přibližně pětina obyvatel města. Je to slušná návštěvnost,“ myslí si ředitel Severočeského divadla opery a baletu Tomáš Šimerda.

Divadlo loni odehrálo 77 domácích představení, takže průměrná návštěvnost divadla je 274 návštěvníků na každém představení. Kapacita divadla je 450 lidí.

Víc než deset tisíc lidí loni přišlo do Činoherního studia (ČS) na Střekově. Při 136 představeních je průměrná návštěvnost 74 diváků. Kapacita ČS je přibližně 120 míst.

Grafika

„V průměru máme ze tří čtvrtin plno, což je slušné,“ řekl bývalý ředitel ČS Jaroslav Achab Haidler. „Oproti předchozímu roku sice návštěvnost malinko klesla, ale záleží na repertoáru a také máme právo na to, že se někdy něco nepodaří. Obecně jsem velmi spokojen,“ dodal Haidler.

„Snažím se chodit na každou hru, kterou Činoherák uvede. Líbí se mi atmosféra ČS, ale ráda si zajdu i na operu či balet.. Je to něco jiného než hokej, na který občas zajdu spíš z donucení,“ řekla Ústečanka Kateřina Pospíšilová. „Když nemám co dělat, na sport s přítelem klidně zajdu, ta stokoruna mě nezabije. On se mnou ale do „velkého divadla“ z nudy asi nepůjde,“ povzdechla si mladá Ústečanka.

I když na sporty chodí v Ústí lidí podstatně víc než za kulturou, manažeři sportovních klubů přesto tak spokojeni s návštěvností nejsou.

„Vždycky budu říkat, že je to málo,“ hodnotil návštěvnost ústeckého fotbalu sportovní manažer FK Ústí Stanislav Pelc. „Myslím, že kdyby se všechny zápasy hrály v Ústí, lidí by bylo dvakrát tolik. Jde to ale ruku v ruce s výsledky a počasím. Fotbal hrajeme slušný, ale výsledky nebyly,“ dodal manažer, jehož klub hraje svá domácí utkání v první lize v Teplicích.

Přesto průměrná návštěva oproti druhé lize, která se hrála ještě v Ústí, stoupla. Na druhou ligu nechodilo v průměru ani tisíc lidí, dnes na první je průměr přes tři tisíce.

Hokej bych chtěl víc

Na hokej přišlo za loňský rok téměř sto tisíc diváků. Cena vstupenky je padesát až devadesát korun. Na play off sto korun. Prodej vstupenek rozpočet hokeje nepokryje.

„Vstupenky pokryjí asi pět procent rozpočtu. To je bída. Všude v západní Evropě se to pohybuje kolem 30 až 40 %,“ hodnotil generální manažer Lvů Robert Kysela. Souvisí to podle něj se sílou ekonomiky státu a s předváděnou hrou.

Podle Ústečana Filipa Kratochvíla je ale diskuze o zájmech Ústečanů zbytečná. „Někdo má radši sport, jiný kulturu. Já divadlo beru jako společenskou událost, sport jako zábavu. A pokud to tak berou i ostatní, divadlo si na sebe samo nevydělá, někdo ho musí dotovat,“ přemýšlel Ústečan.

„Herci si těžko dají na kostýmy loga sponzorů. Divadlo má být událost, a proto si také podporu zaslouží,“ dodal Kratochvíl.