To vše nabídl střekovský hrad svým návštěvníkům v sobotu při slavnostním zahájení letošní sezony. A ti toho hojně využili. Už po poledni odhadovalo hradní osazenstvo jejich počet kolem tisícovky a stále ještě přicházeli další.

„Konečně se tady zase něco pořádného děje, v posledních letech tu bylo dost mrtvo,“ pochvalovala si Ústečanka Věra Michalová. Jejího vnuka Matěje zajímali hlavně šermíři. „A taky jsem si zastřílel z kuše, shodil jsem tři polena,“ pochlubil se šestiletý kluk.

Zbraním neodolali ani dospělí návštěvníci, dobrovolníky na rytířský turnaj nemuseli pořadatelé dlouho přemlouvat. Meče, kterými bojovali, byly sice jen plastové, ale souboje přesto sváděli urputné. Nebýt pevného zábradlí, jeden z rytířů mohl skončit pod hradem. Nakonec ale přežili bez úhony všichni a vítězové si odnášeli stylovou odměnu, víno z Lobkowiczkých sklepů.

Radost z početných návštěvníků měli i hostinští. Majitel spodní restaurace Kovárna Vladimír Kytka řekl, že tolik lidí na hradě už dlouho nepamatuje. „Také se tu pro ně v poslední době skoro nic nedělalo, snad kromě rockových koncertů, a ty nejsou pro každého. Věříme, že se změnou kastelána se sem zase vrátí život,“ řekl.

„Šerm a dobová hudba, to k hradu patří, je to nádhera,“ byl spokojený návštěvník Vladislav Žitný. Rodina Králových se zase těší na znovuotevření horní restaurace Wágnerky. Bez ní prý posezení na terase nemělo to pravé kouzlo. Zatím zde nový provozovatel otevřel alespoň cukrárnu, restauraci musí ještě na provoz připravit. Podle správy hradu by měla první hosty přivítat ještě v dubnu.

Nový kastelán Pavel Kučaba slibuje, že kromě Wágnerky se na Střekovský hrad vrátí i častější zábavné akce a také svatební obřady.