S jarem začíná sezona klíšťat. Ústečanka Monika Grundová o tom už ví své. „Včera jsem ze psa sundavala hned dvě. Soused už našel dokonce tři klíšťata,“ řekla Ústečanka.

Podle náměstka ředitele Krajské hygienické stanice (KHS) Jozefa Krále je právě jaro a podzim nejhorším obdobím, klíšťat je v přírodě nejvíc.

„Ústecko je lokalita s hojným výskytem klíšťat, lidé by si proto měli dávat při výletech do přírody pozor a volit vhodný oděv a obuv,“ radil Král.

Onemocnění klíšťovou encefalitidou ale KHS v letošním roce na Ústecku zatím neeviduje.

V ústecké Masarykově nemocnici zato už leží čtyři pacienti s lymskou boreliózou. „Nejedná se o čerstvé případy, ale u této nemoci je delší inkubační doba,“ vysvětlil mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra.

„Ve dvou případech se jedná o nervové postižení, ve dvou o postižení kloubní,“ dodal Vondra s tím, že všichni leží na infekčním oddělení Masarykovy nemocnice.

Klíšťata by lidé neměli brát na lehkou váhu a měli by se nechat se očkovat. „V letošním roce jsme vyočkovali 768 dávek, z toho 94 lidí zahájilo první dávku,“ informovala lékařka ústecké pobočky Zdravotního ústavu Dagmar Šrejberová. „Neznamená to ale, že by u nás bylo tolik lidí, jedná se o počet dávek,“ upozornila. Očkování se totiž provádí ve třech dávkách a přeočkování se dělá po třech až pěti letech. Jedna dávka očkování proti klíšťové encefalitidě stojí 600 korun.

V loňském roce se touto nemocí v Ústeckém kraji nakazilo 28 lidí. Předloni to bylo 52 případů. Nejčastěji se nakažená klíšťata vyskytovala v okolí řek Labe a Ohře, nově se objevila i v Českém středohoří. Podle ředitele KHS Josefa Trmala se Ústecký kraj v porovnání s ostatními umístil v počtu nakažených na 9. místě.

Nejhorším rokem byl rok 2006, kdy lékaři evidovali 65 onemocnění. V roce 2008 po kousnutí klíštětem zemřel devětašedesátiletý muž z Loun, o rok dříve podlehl encefalitidě padesátiletý muž v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem.

Kde si dávat pozor

Nejčastěji se nakažená klíšťata vyskytují v okolí řek Labe a Ohře, nově se objevila i v Českém Středohoří.

Podle ředitele KHS Josefa Trmala se Ústecký kraj v porovnání s ostatními umístil v počtu nakažených na 9. místě.