„Švýcarští odborníci zjistili závadu na hydraulickém systému. Vyměnili těsnící prvky a provedli aktualizaci nastavení systému,“ uvedl náčelník lanovky Václav Müller. V neděli prý dělali zkušební jízdy se zátěží.

Lanovka i přes včerejší odstranění závady první cestující sveze ale až zítra. „Každé první pondělí v měsíci se totiž koná pravidelná technologická odstávka,“ vysvětlil Václav Müller.

Zároveň vyvrátil spekulace čtenářů Deníku o tom, že by se dala horní stanice do pohybu. Ty se objevily v diskusi na usteckydenik.cz.

„To je otázka na zhotovitele stavby. Geodetická měření pohyb stanice tehdy vyloučila. Stanice skutečně pruží, ale nemá to s tažným systémem lanovky nic společného,“ dodal Müller.

Horní stanice dle něj pruží v rámci milimetrů, na základě zátěže, kdežto tolerovaná pružnost tažného lana se pohybuje v řádech několika centimetrů.

Kabinky na Větruši cestující nesvezly od čtvrtečního rána. Náhradní autobusy dopravní podnik nezavedl. Vyjíždí totiž pouze v případech, kdy se provoz zastaví v průběhu dne, a je tedy možné, že na Větruši zůstanou lidé, kteří budou mít zájem jet zpět.

Lanová dráha první cestující svezla loni 7. prosince. Od té doby se stala řada poruch, nejdelší trvala týden. Jsou ale v rámci zkušebního provozu očekávané.

„Ten trvá až do 31. srpna. Poté si budeme moci zažádat o klasický provoz,“ upřesnil náčelník lanové dráhy Václav Müller.