„Že se mám o koho starat, to mě právě drží při životě,“ svěřila se jubilantka. „Babička je pořád čiperná, ven už sice nechodí, ale doma vládne,“ potvrdil Miroslav Marvan, její třiapadesátiletý vnuk.

Jana Novotná, další vnučka, jim chodí pomáhat s úklidem. Stejně jako i její sestra a druhý bratr. „Babička měla jedinou dceru, ale ta už bohužel nežije. Tak se tady střídáme my nebo zaskočí moje dcera. A také sem dochází pečovatelská služba, vozí i obědy,“ vysvětlila Jana Novotná. Kromě 4 vnoučat má stoletá seniorka ještě 6 pravnoučat a 1 prapravnouče.

Je rodilá Ústečanka, pochází z Předlic. Celý život tvrdě pracovala jako dělnice. „Vykládala jsem i vagony,“ vzpomíná. Někdy na ni přijdou těžké chvilky a říká, že už by na světě neměla být, brzy ji to ale přejde. Většinou je veselá, ráda zpívá a tancuje.

Jak se ještě dovede otáčet, předvedla i návštěvě z obvodní radnice, okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) a Deníku. „Ježíši, vy jste na mě hodní,“ obhlížela dárky a pobízela gratulanty, ať si s ní připijí a něco zakousnou. „Já jím a piju všechno, nijak se neomezuji,“ smála se.

„Je neuvěřitelně vitální a pořád jí to myslí,“ ocenil starosta Severní Terasy Josef Macík. Hana Míčková z OSSZ řekla, že stoletých Ústečanů přibývá. „Před pár lety jsme evidovali tak jedno takové výročí ročně, letos to je už druhé a dalších asi 7 máme ještě avizovaných,“ uvedla.