Spousta práce za pár korun. Roky jsme tu pracovali, někteří přes deset let. Trávili jsme tu přesčasy, soboty i neděle. A odměna?

Vděku jsme se nedočkali. Dali nám všem „padáka“. Tak si stěžují zaměstnanci domu kultury. Odejít odtud totiž musí takřka kompletní kmenový stav, celkem sedm lidí.

„Zůstává tu jen jeden technik a jedna uklizečka. Vyhodili nás z nepochopitelných důvodů a ani nám nedali žádné kloudné vysvětlení,“ postěžoval si ředitel domu kultury, Zdeněk Ečer.

Vedení města Ústí nad Labem, kterému dům kultury patří, se k propouštění nevyjádřilo. „Tento dotaz směřujte prosím na ředitele kulturního střediska, pana Vraspíra,“ napsala nám mluvčí města Ivana Solničková.

Emil Vraspír, nový ředitel ústeckého kulturního střediska, pod nějž dům kultury spadá, v tom ale prý nemá prsty. „Mě to také překvapilo, vůbec jsem to nevěděl,“ reagoval na otázky Ústeckého deníku.

„Jsem ve funkci sotva třetí den a stále se ještě s ní seznamuji. Výpovědi byly připraveny ještě před mým nástupem. Osobní názor na to samozřejmě mám, ale objektivně to nemohu posoudit, protože jsem to sotva mohl nějak ovlivnit,“ dodal.

Bývalý ředitel kulturního střediska Ivan Dostál vysvětlil, že důvodem výpovědí je připravovaná rekonstrukce posledního bloku kulturního domu.

„Město si bohužel nemůže dovolit platit lidi, kteří vlastně nebudou pracovat. Na staveništi se nemohou pohybovat,“ řekl Deníku Dostál.

Kulturní středisko
Kulturní středisko je příspěvková organizace města Ústí nad Labem. Zaštiťuje jím pořádané kulturní aktivity, sdružuje Dům kultury, Národní dům nebo Letní kino, šéfem je Emil Vraspír, nahradil Ivana Dostála.

Na to Ečer kontroval tím, že rekonstrukce bloku A má začít nejdříve v listopadu. Dostál k tomu pak dodal, že zaměstnanci mají dvouměsíční výpovědní lhůtu, tedy budou pracovat do června.

„Naplánované kulturní akce dokončí a od června bude DK v omezeném provozu, přes prázdniny bude zavřeno, září a říjen vypomůžou zaměstnanci národního domu,“ doplnil.

Někteří propouštění zaměstnanci tu pracují od devadesátých let minulého století. Výpovědi by prý měly být s tříměsíčním odstupným. Průměrný plat, podle Ečera je v DK 10 tisíc, takže odstupné není oslnivé.

„Copak já, už jsem v důchodovém věku, takže už mi o nic nejde, ale co lidé, kteří mají do důchodu třeba jen čtyři roky, kde ti se uchytí? Také mě překvapil pan Dostál, který mi po letech spolupráce řekl, že udělal chybu, když mě po převzetí domu kultury nevyhodil.“

Výpovědi ještě včera odpoledne zaměstnanci nedostali do ruky, ale končí tu prý kromě ředitele Ečera ještě 3 uklizečky a 3 údržbáři. „Víc nás tu nebylo, museli jsme kvůli malému rozpočtu udržovat nízké stavy na samé hranici únosnosti,“ dodal Ečer.