Říkáte, že jste se sešli s celým souborem a na vašem odstoupení se domluvili. Přesto mám pocit, že na vaše odstoupení vyvíjela tlak správní rada, dokonce dříve než to udělali politici. Je to tak, anebo se mýlím?
Již před Vánocemi mi bylo přímo radou divadla naznačeno, jestli to v osobním životě maličko nepřeháním. Od té doby jsem vlastně připraven. Politici žádný tlak nevyvíjeli. Pouze se chovali nestandardně. Vlastně naprosto standardně. Tři hodiny nechali členky rady na koberečku (proč?), tvářili se, že je divadlo vydírá (jak, jsme financování z vašich daní, ne jejich), nechtěli vidět naše ekonomické úspěchy (ve srovnání s druhou městskou scénou navzdory tomu, že nám město sešroubovalo příspěvek z původních 13,5 milionu na 10,5), vůbec nechtěli slyšet, že odpovědnost za divadla mají oni, nikoli ředitelé a tímto komunisticko-mocenským přístupem je asi fakt vyděsili a znechutili. Já je tak znám už delší dobu, ale děvčata toho byla svědky poprvé.

Nelitujete teď, že jste šel tak trochu dělat politiku a že jste si, lidově řečeno, často pouštěl pusu na špacír?
Politika je zbytečnost, a jak vidíme, taky svinstvo. Nikdy jsem nešel dělat politiku. Když jsem půjčil svůj obličej Pirátům, bylo mi na jejich programu sympatické právě to, co z města nemohu dostat po všechna ta léta, co jsem řediteloval. Totiž volání po jasné, zřetelné a transparentní odpovědi. Proto jsem s nimi do toho šel. No, a když už pak člověk lidem něco slíbí, musí to dodržet. Tak jsem pokračoval dál. A budu pokračovat. Takže určitě nelituju.

Kdy jste poprvé a jak pocítil, že na vás shlíží vedení města s nelibostí?
Zhruba před transformací divadla na obecně prospěšnou společnost to už bylo docela silně cítit. Primátorská aréna (Jan Kubata) v roce 2008 byla docela hustá, a to jenom proto, že když byl primátor Kubata jen modrým náměstkem, sám aktivně napůl sliboval napůl vyhrožoval, že si město zadá audit na provoz obou divadel. Dodnes se tak nestalo. Ano, na divadla. A na park? Proč audit? Protože teprve potom bychom se mohli dozvědět o tom, kolik město musí sehnat, pokud divadlo Ústečanům nabídnout chce. Že by to byly vyhozené peníze? Jistě. Protože město moc dobře ví, že Činoherák se dá dělat za 13 a velké divadlo za 60 milionů. Méně, znamená – nemít to divadlo.

Projevovalo se to ještě jinak?
Ono nejde ani tak o nelibost, ale o stále vzrůstající základní omyl „těch nahoře“, že jsou něco extra. Že jim musíme posluhovat. Že oni jsou naši mecenáši a my všichni jejich zaměstnanci. Úplně si popletli, že to oni jsou našimi zaměstnanci a že berou docela královské platy, za které, žel, odvádějí výkony docela „ovčácké“. A kdyby jen to, namísto toho ještě vyslovují nesmysly typu: „Když zafinancujeme divadla, nebudou uklizené chodníky a silnice zůstanou rozbité…“ Již deset let divadla podfinancovávají a přitom nepořádek dál roste a zkuste se projet městem!!

Ještě máte něco na jazyku?
Ještě jeden výmysl: „My si „objednáváme“ kultury jen za x-milionů…“ Prima, beru, to je férové. Ale proč tedy svému kamarádíčkovi z ODS dáváte rok co rok dalších 10 milionů na akce, které by docela klidně pokryla obě fungující divadla? Tady něco nesedí.

No dobře, ale když si na sebe musí vydělat sport, měla by si na sebe vydělat i kultura. Nebo ne?
Největší komix je současné tvrzení, které se snaží infiltrovat mezi lidi. Kultura si na sebe musí vydělat. To je už totální omyl. Zaprvé. Když přijdu za jakýmkoli subjektem jednat o grantu, slyším – pane řediteli, když vás město chce, proč hospodaří tak, jak hospodaří a chová se k firmám tak, že si vždycky vylosuje jen svoje kamarády. Ať tedy naznačí těm, kdo vyhráli zmanipulovaná výběrka, aby něco nalili taky do ZOO, do divadel anebo na sport. Prachy tečou jinudy, my vám můžeme dát nějakejch 40 tisíc. Co takhle Viamont anebo Severočeská hnědouhelná … ?

Není to taky trochu o manažerských schopnostech ředitele divadla? Třeba byste se mohli snažit, oslovit nějaké sponzory?
Ten druhý důvod pojmenovávají oslovení mecenáši taky natvrdo a přesně. Kdybychom se my z Činoheráku rozhodli po převratu, že si tady v Ústí otevřeme divadýlko, bylo by to všechno o jiném. Ale vrchnost se dostala k lizu ve chvíli, kdy tu už dvě renomovaná divadla existovala. Stejně jako domy důchodců, školky a vznikající městská policie. To všechno patří k demokracii a občan na to má nárok. Město musí říct, prohospodařili jsme kalhoty v lanovkách a parcích, a proto, milý občane, nemáme na divadla ani na sloninec. A ne pokrytecky tvrdit, že manažeři těch institucí jsou špatní. Neschopní jsou především manažeři města, když něco takového jako je vysoký, ale utajovaný dluh připustí a ještě to občanům tají nebo přinejmenším mlží.

Dávalo vám vedení města nějak najevo, že to s vaším svobodným projevem už přeháníte?
Nikdy! Politicky korektní – to oni být umí. Lidsky a občansky korektní – to už dávno ne. Ostatně výstřelky současné tiskové mluvčí magistrátu mluví za všechno. Dnes už je dovoleno všechno. Jen pravda, otevřenost a uznání chybí – to se nenosí. Víte, ono by se dokonce dalo na rok, na dva utáhnout opasek, ale na to musí být i na druhé straně seriozní partner, který dovolí nahlédnout do karet, a ne partička vydíratelných papalášů. Neříkám to slovo „papaláš“ nijak pejorativně, ale úředník se chová jinak! A radní? Tomu jde přece o obec a ne o koryto. Teda mělo by!

Říkáte, že v divadle zůstáváte, budete dělat jen herectví, nebo i něco jiného?
Divadlo je spolupráce všech, kdo ho vytvářejí. Chci s nimi spolupracovat a určitě se někde „chytnu“. Na jevišti je dobře a mezi lidmi z divadla taky. Město pořád dluží – a nejen divadlům – milion odpovědí.

A na závěr, jaké je to „hrát oběť“?
To představení se mi moc nelíbilo, jinak nejsem žádnou obětí. Svobodně jsem si vybral, o čem chci mluvit, a stejně svobodně jsem si vybral i to, že Činoherák chce především dělat divadlo. Bylo by škoda, aby jen proto, že to někdo neumí oddělit a zbaběle jedná raději s radou divadla než s jeho ředitelem, přišlo Ústí o značku, která ho taky do jisté míry dělá takovým, jaké je. Tedy městem, které je sídlem docela zajímavého divadelního souboru.