Již zavedený pořadatel trhů na Střekově a hráč úplně nový, sdružení Český um – Artificium Bohemicum.

První farmářské trhy loni na podzim uspořádala agentura Fox promotion. „Pro nás to byla nevýdělečná záležitost. Bez tehdejší podpory radnice by se to vůbec nepovedlo, jen propagace jedné této akce stála 19 tisíc korun,“ popisoval to Pavel Joska z agentury.

Střekovská radnice touto částkou podpořila farmářské trhy třikrát, po volbách ještě jednou a pak podpora dnes už občanského sdružení Zdravý sever, ustala, neboť obvod na to už nemá. „Na poslední trhy už jsme našli soukromého sponzora, AVE Ústí nad Labem, co bude dál, nevíme,“ pokračoval Joska.

To mělo dva následky. První, že trhovci, kteří doposud měli prodejní místo zdarma, se musí rozdělit o poplatek za zábor veřejného prostranství. Ten celkem činí 3,5 tisíce korun, což rozpočítané mezi všechny trhovce činilo 200 korun.

Druhý, že na propagaci teď sdružení musí shánět sponzorské dary, nebo platit ze svého. O dotace teď pořadatelé hrají především. V ústeckých podmínkách je totiž pořádání trhů bez dotací ekonomicky neúnosné. „Chceme o tom ale s radnicí ještě jednou promluvit,“ dodal Joska.

Na scéně se mezitím objevilo právě sdružení Artificium Bohemicum, jež sídlí ve Skalce u Doks. Adam Weber ze sdružení se s konkurenty shoduje, že bez dotací by skutečně trhy pořádat šly jen hodně ztěžka. „Babičce s ředkvičkami nemůžete napařit nájem pět set korun, protože by ji to prostě zruinovalo.“

Přestože v Ústí se, lidově řečeno, doposud Artificium nepředvedlo, získalo hned začátkem února záštitu Jany Vaňhové, hejtmanky ústeckého kraje, a dar z fondu hejtmanky ve výši 95 tisíc korun.

Mluvčí kraje Magdalena Hanáčková uvedla, že získalo podporu, protože bylo založeno k podpoře a propagaci tradičních řemesel a regionálních produktů. „Jeho členové mají bohaté zkušenosti s pořádáním kulturních akcí, festivalů a veletrhů , a to jak s jejich obchodní, tak i organizační stránkou.“

Krajská rada peníze z fondu přidělila, ačkoliv tehdy ještě nebylo jasné, na kterém konkrétním místě bude sdružení trhy pořádat. Mělo pouze záměr uspořádat je někde v Ústí a Chomutově. Nakonec se rozhodlo trhy pořádat v Centrálním parku na Severní Terase, kde první pořádají už tuto sobotu, na Střekově pak budou trhy až 30. dubna.