Přes dvouměsíční ujišťování, že se najde řešení, aby policejní služebna v této čtvrti se zvýšenou kriminalitou mohla zůstat, se tak zatím nestalo.

Odchod z Krásného Března potvrdila mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová. „Stávající budova byla vyhodnocena jako nevyhovující z pohledu stavebních i hygienických podmínek,“ uvedla s tím, že stěhování ještě musí doladit, ale dojde k němu ještě v tomto pololetí.

Sídlo krásnobřezenských policistů, vila v ulici Na Sklípku, kterou spravuje neštěmický obvod, je v havarijním stavu. Na nutnost oprav policisté upozorňovali již před dvěma roky, ale bezúspěšně. Od letoška je ovšem situace přímo kritická.

„Do objektu silně zatéká, při lednovém tání sněhu to odnesly i počítače,“ řekla Hyšplerová. Hlavně ale podle ní hrozí zřícení promáčených stropů.

Vysoký nájem

Policie ani neštěmický obvod žádnou vhodnou budovu pro tyto účely v Krásném Březně nevlastní. Město Ústí ano, avšak při jednání s policií k žádnému adekvátnímu závěru nedospělo.

„V současné době nemá město ani policie možnost stávající situaci rychle řešit, a proto jsme se dohodli, že služebnu z Krásného Března dočasně přemístí do stávajícího objektu policie Na Předmostí,“ uvedl náměstek primátora Jan Řeřicha.

Proč takové řešení? To nechce ani jedna strana otevřeně komentovat. Podle zdrojů zasvěcených do vyjednávání ale jde o finanční stránku celé věci.

Město prý například nabídlo policii svoji krásnobřezenskou budovu v Neštěmické ulici. Nehodlá ale investovat do potřebné rekonstrukce a také žádá podstatně větší nájem, než policie platí teď z budovy Na Sklípku.

Město se k tomu nijak nevyjádřilo. Ivana Solničková z ústeckého magistrátu jen uvedla, že město nabídlo pomoc a připravuje kroky, aby se služebna mohla vrátit. „Ve hře je více variant,“ dodala.

Obě strany tvrdí, že stěhování je jen dočasné, že výkon služby pořádkové policie tu bude zajištěn jako dosud a že se policie do Krásného Března vrátí. „Chceme, aby to bylo ještě letos,“ ujistil Řeřicha.

Krásnobřezenští obyvatelé o tom ale pochybují. „Jak budou jednou pryč, už se nevrátí. Pro město by mělo být prvořadým zájmem si tu policii udržet. Na to nemá, ale na blbosti – jako třeba lavičky do parku za desetitisíce, ano,“ zlobil se Zdeněk Kovář.

Stěhování do Corsa?

Neštěmická starostka Miloslava Válková řekla, že za této situace požádali primátora, aby město urychlilo plánované přestěhování služebny městské policie z Neštěmic do Krásného Března. „Město pro ni připravuje prostory v Corsu. Mluvilo se až o příštím roce, ale bylo by to zapotřebí ještě letos,“ poznamenala.

Po vzoru Severní Terasy chce obvod státní policii nabídnout prostory pro zřízení alespoň detašovaného pracoviště. „Můžeme jí poskytnout malý byt v domě v ulici Přemyslovců. A to za výhodných podmínek,“ upřesnila s tím, že o věci v pondělí bude jednat obvodní rada.

Bude vám služebna policie v Krásném Březně chybět? Hlasujte!