Farmářské trhy se konečně stěhují i do Ústeckého kraje. Již tuto sobotu dopoledne mohou zájemci ochutnat jejich atmosféru v Ústí nad Labem, a to v lokalitě parku na Severní Terase.

V dubnu se farmářské trhy přesunou také do Chomutova, a to na náměstí 1. máje. Od poloviny května je bude hostit i Hipodrom v Mostě.

Dobře investované peníze

Sympatické je, že zmíněná města by měla farmářské trhy hostit pravidelně – Most a Chomutov jednou měsíčně, Ústí nad Labem dokonce každých čtrnáct dní.

Jde tedy o projekt docela velkorysý a nezbývá než dodat, že se uskuteční díky finanční podpoře jak Ústeckého kraje, tak skupiny Czech Coal.

Ústecký kraj počítá s tím, že na každý farmářský trh přispěje částkou kolem deseti tisíc korun, druhý donátor přispěl sumou dvě stě tisíc korun. Díky této finanční injekci budou mimo jiné sponzorovány rovněž autobusové linky, které zajistí dopravu Mostečanů z města na Hipodrom.

Jak to zvládne Český um?

Organizaci farmářských trhů v Ústeckém kraji na svá bedra převzalo občanské sdružení Český um – Artificium Bohemicum. Jak to zvládne? Konkurence přituhuje, farmářské trhy táhnou – letos jich je v Česku naplánováno hodně přes stovku. Ti nejlepší farmáři s nejzajímavějšími produkty nejspíš nebudou vědět, kam skočit dřív.

Občanské sdružení Český um, jež je doma v Doksech, ovšem šanci uspět s farmářskými trhy v Ústeckém kraji má. Nechybí mu totiž zkušenosti ani kontakty. Loni uspořádal Českou chuťovku – celostátní festival regionálních potravin a krajové gastronomie. Konal se v Praze a ujít si ho nenechaly tisíce návštěvníků.

Hruška z Ploskovic lepší než ananas

Na premiérových farmářských trzích v Ústí nad Labem představí své produkty třicítka farmářů. Až na dva jsou všichni z našeho regionu. Chybět nebude ani Tomáš Ondřich, mistr kozích a kravských sýrů i ovčích jogurtů z Držovic u Úštěku. Tato rodinná farma musela letos pořádně zvednout produkci: její výrobky jdou totiž na trzích na dračku.

„Nač jíst ananas z dovozu, když mohu sáhnout po sladké hrušce z Ploskovic,“ říká Tomáš Ondřich. A shrnuje tak moudrost předků i doporučení dnešních nutričních specialistů: ideální je konzumovat to, co se právě rodí na našich polích a v tuzemských zahradách. Právě tohle chtějí farmářské trhy umožnit.

Jejich organizátoři slibují, že budou nabízet především čerstvé produkty z našeho kraje. Chcete příklady? Zeleniny je teď ještě pomálu, nabídnou o to větší sortiment sadby. A přidají produkty drobných uzenářů, pekařů, vinařů či moštařů.

O nápady rozhodně nouzi nemají. Až přijde čas jahod, budou se prý mít návštěvníci farmářských trhů v Ústeckém kraji jako ti ve Wimbledonu – jahody se budou nejen prodávat, ale i servírovat s kopci šlehačky!

Kdy a kam se na farmářské trhy vydat

Ústí nad Labem:
sobota 9. dubna: Farmářské trhy se poprvé uskuteční v parku na sídlišti Severní Terasa
pátek 15. dubna a sobota 16. dubna: Farmářské trhy se přestěhují k obchodnímu centru Forum, kde je doprovodí kulturní program a soutěže pro děti s tématikou Velikonoc
sobota 7. května a sobota 21. května: Farmářské trhy bude hostit park na sídlišti Severní Terasa
Rovněž v měsíci červnu by se měly farmářské trhy uskutečnit dvakrát na Severní Terase. V červenci a srpnu je v plánu jejich konání jen jednou, od září pak opět dvakrát do měsíce.

Chomutov:
sobota 30. dubna a sobota 28. května: Farmářské trhy se uskuteční na náměstí 1. máje
I v červnu, červenci, srpnu, září a říjnu se v Chomutově počítá s organizováním farmářských trhů jednou měsíčně na náměstí 1. máje

Most:
sobota 14. května: Farmářské trhy poprvé oživí areál Hipodromu
sobota 11. června: Farmáři budou zájemce opět očekávat v areálu Hipodromu
Další farmářské trhy jsou na mosteckém Hipodromu naplánovány v červenci, srpnu, září i říjnu, a to opět jednou měsíčně

Upozornění: Aktuální informace o konání trhů, jejich doprovodném programu, údaje o počtu farmářů, kteří se jednotlivých trhů zúčastní a také zprávy o sortimentu, jež bude na trzích k dispozici, slibují organizátoři průběžně zveřejňovat na webové adrese www.severoceskefarmarsketrhy.cz

Zpracovala Jitka Stuchlíková