Pokud vás čeká cesta vlakem v nejbližších dnech, tak se obrňte trpělivostí. České dráhy totiž musí provoz na některých tratích omezit nebo přerušit, protože Správa železniční a dopravní cesty začala s opravami.

Zpoždění na Prahu

Už od dnešních 8.00 hodin je omezen provoz na trati 090 v úseku mezi Ústím a Prackovicemi nad Labem. Důvodem je provedení nezbytných stavebních úprav na odstranění následků loňských povodní.

„Jedna kolej bude zcela neprůjezdná, České dráhy proto musí zajistit jízdu všech vlaků po jedné koleji,“ uvádí Daniel Jareš, ředitel Krajského centra osobní dopravy v Ústí nad Labem. V důsledku toho se předpokládá zpoždění, zároveň nebude možné zajistit všechny přípojné vazby. Výluka potrvá do středy 20. dubna do 17.00 hodin.

Obavy o zajištění přípojů od posledního rychlíku z Prahy (R 788, odjezd z Prahy ve 23.31 hodin) ale nejsou na místě. „Tento vlak by neměl být touto výlukou dotčen, pokud nebude opožděn z nějakého jiného důvodu,“ potvrdila Valerie Votočková z Krajského centra osobní dopravy.

Nahlédnutím do analýzy jízdy tohoto vlaku ale zjistila, že v únoru byl rychlík opožděn dvakrát, v březnu pak třikrát. V případě včasného příjezdu vlaku mají cestující čtyři minuty na přesun na Mírové náměstí, odkud odjíždí noční linky městské hromadné dopravy v 0.58 hodin.

Omezení na koridoru, mezinárodní trati:
Vyloučen provoz jedné koleje v úseku mezi stanicemi Ústí nad Labem hl. nádraží až Prackovice nad Labem. Cestující musí počítat se zpožděním, dopravce nemůže zaručit některé přestupní vazby.

Náhradní doprava

Autobusy náhradní přepravy budou vozit cestující na trati číslo 097, a to od pondělí 18. do středy 20. dubna, vždy od 8.30 do 13.30 hodin. Dělníci tady obsadí úsek mezi Lovosicemi a Chotiměří.

Podobně na tom budou také cestující na Žatecku. I tady kvůli provedení nezbytných stavebních úprav bude uzavřena trať mezi stanicemi Žatec a Březno u Chomutova.

Po dobu konání této výluky, která se uskuteční jen jeden den, a to v úterý 19. dubna od 8.10 do 19.00 hodin, budou náhradní autobusovou dopravou vedeny čtyři spoje.

Sedm vlaků dálkové dopravy relace Most – Plzeň bude nahrazeno autobusem v úseku Žatec – Most, dva vlaky v úseku Žatec západ - Most, dále pak 9 spěšných vlaků relace z Lužné u Rakovníka do Chomutova a jeden osobák bude nahrazen v úseku z Žatce do Března u Chomutova.

Stále autobusy

I nadále, a to již od loňských přívalových dešťů, trvá výluka na tratích v oblasti České Kamenice. Vlaky jsou nahrazeny v úseku z České Kamenice do Jedlové a na celé trati 081 platí výlukový jízdní řád s náhradní dopravou.

ČD předpokládají, že se vlaky do vyloučeného úseku vrátí již letos v červnu. S ohledem na omezenou kapacitu autobusů je nutno požadavky na přepravu větších skupin cestujících předem nahlásit.

Přestupte si…

Přesně za týden, v pondělí 18. března, musí s náhradními autobusy počítat také cestující na trati z Ústí do Mělníka. Pokud pojedou posledním osobním vlakem 6431 (odjezd z Ústí – západu v 22.33 hodin), budou si muset ve Štětí přestoupit do přistaveného autobusu. Ten je dle jízdního řádu doveze do Mělníka.