Před senátními volbami v květnu loňského roku jsme s pražským politologem Zdeňkem Zbořilem mírně zaprorokovali o osudu právě se lepící koalice po parlamentních volbách. Tehdy v rozhovoru Zbořil varoval: Nové strany se prosadily více než zelení a lidovci.

Jenže TOP 09 nemá nové tváře, ale dávno známé. Jde o jejich pouhé přeskupení odněkud někam. Pokud jde o Věci veřejné (VV), otázka je, zda strana není silnější v zákulisí než na scéně. Otázkou je, jak budou naléhavá témata z voleb nakonec nahrazena tématy ze zákulisí.

Proroctví staré jedenáct měsíců a pár dnů se potvrdilo. Co to podle vás signalizuje pro dalších jedenáct měsíců a pár dnů?
Jsme svědky toho, jak se politika přesouvá do zákulisí. I prezident republiky varoval, že by se měl politický tenis hrát na hřišti, ne v šatnách. Jsme svědky vytunelování voličů. Věřili ve změnu a přitom TOP 09 a VV skončily v problémové koalici.

Před rokem jsem upozorňoval, že předvolební kampaň u TOP 09 a VV říkala jenom to co ODS, ale líbivější a radikálnější, a vy jste dodal, že málokdo z těch, kteří volili Věci veřejné, dovede vyjmenovat někoho jiného než z televize známého Radka Johna. Lidé volili TOP 09 a VV ze vzdoru. A jak to skončilo?
Hned od začátku každý policejní pochůzkář loni po volbách věděl, že John vnitru nerozumí. Proč ho tedy vyměňovat ve vládě až teď? Je velmi obtížné odcházet z novinařiny do politiky. John je toho důkazem. Příliš a stále mluvil, ale ne k věci. Příliš uvěřil tomu, že má šetřit a poštval proti sobě celý rezort. Ať jsme Langerovi a Grossovi nasazovali jakoukoliv psí hlavu, je pravda, že hájili zájem rezortu. Ale lidé v rezortu ministerstva vnitra cítili, že je John proti nim. Přinesl snížení platů a znejistění celého rezortu. Kalousek přitom sliboval další škrty, další snižování platů. To vede k nejistotě a ke ztrátě motivace. O antikorupčním balíčku dneska už nikdo neví. Lidé cítí, že se snižuje akceschopnost policie, a tím se nahrává bezpečnostním agenturám, tedy v zájmu lidí kolem véčkařského ministra dopravy Bárty.

Lidé cítí, že se privatizuje nejen politika, ale i bezpečnost občanů?
Ano. Obecně lze říci, že se politika přesouvá u politických stran do zákulisí. V ekonomickém zájmu různých profesních skupin.

Véčkaři doslova explodovali. Představovali naději svěžího politického větru a sami se mezi sebou obviňují z tvrdé korupce. Mám pocit, že Véčkaři vzali lidem naději ve význam politiky. Nebo se mýlím?
Politické strany oplývají rozkladným potenciálem. Soupeří mezi sebou uvnitř stran, místo toho, aby soupeřily strany mezi sebou. Vlastní lidé z ČSSD odstavili Zemana, Špidlu a Grosse, TOP 09 rozložila KDU–ČSL, Ruml a Pilip provedli takzvaný sarajevský atentát, když byl Klaus v Sarajevu a vznikla tehdy Unie svobody, také bojující za očištění politiky. Přitom i ona je dnes již také rozložená. Co se děje s VV, je znamením, že stejných praktik se dopouští již třetí generace českých politiků – těch nejmladších.

Znamená to, že jsou lidé bezradní, protože nevědí, jestli věřit Kočí, že byla uplácena, nebo Bártovi, že nikoho neuplácel? Prostě všichni nějak lžou?
Ano. Je například otázka, proč s podplácením vystoupila Kočí teď? Co se dělo v rámci VV předtím? Proč vůbec šla do VV? Ale občany to ve skutečnosti již nezajímá. Není pro něho důležité, kdo koho podvedl a jak. Chtějí jenom, nebo spíše konečně, aby společnost fungovala. Víc nechtějí ani policisté. Ti odmítají Johna, protože v něm cítí zdroj omezení akceschopnosti bezpečnostního sboru.