Už měsíc marně čeká Ústečan Miroslav Janík na sčítací komisařku.

Ta k němu sice přišla, ale protože tam, kde bydlí, není Janík přihlášený k trvalému pobytu, pošťačka mu formulář nevydala.

Upozornil ji, že by podle pravidel měl dostat nepředtištěný a že by ho měla vyplnit na místě. Pošťačka ovšem bianko formulář neměla, a tak slíbila, že přijde později. Už se neukázala.

Moc času už nezbývá

Pan Janík má teď ovšem velkou svízel. Hrozí mu pokuta až deset tisíc korun. „Ta prý hrozí každému, kdo neodevzdá na sběrné místo sčítací formulář. To všechno pro lemplovství jednoho člověka,“ postěžoval si. „Radši si zajdu na hlavní poštu a vyzvednu si ho sám.“

Moc času mu ale pro vyzvednutí, vyplnění a odevzdání formuláře nezbývá a není sám. Právě dnes totiž na to všichni máme podle zákona poslední den. Formuláře ještě dnes budou k mání na sběrných místech České pošty, obecních úřadech i na pracovištích Českého statistického úřadu (ČSÚ). Zítra už ovšem bude pozdě a nikde je neseženete.

Na to upozorňuje Ondřej Kubala, mluvčí Sčítání lidu, bytů a domů 2011.

„Dnes by měl každý také podle zákona vrátit vyplněné formuláře statistikům,“ podotkl Kubala. „Jedinou výjimku mají lidé, kteří si vyzvedli formuláře v dodatečném sečtení po 5. dubnu.“

Pro ty totiž platí prodloužená lhůta odevzdání do úterý 19. dubna. Po půlnoci od tohoto data pak také zároveň skončí možnost odesílat formuláře přes internet.

Spousta lidí, jako obvykle, ponechala odevzdání formuláře na poslední chvíli. Na to si stěžuje mluvčí úřadu. „V posledních dnech vzrostl počet formulářů, které lidé odesílají přes internet. Za poslední dva dny, od pondělního do dnešního rána, dorazilo na servery sčítání lidu skoro půl milionu elektronických formulářů,“ dodal Kubala.

Minulý týden začalo už také skenování papírových formulářů, které sbírá Česká pošta. Skenování bude pokračovat celý duben, květen a pravděpodobně i v části června.

Jak dál vysvětlila Marta Selicharová, mluvčí České pošty, pošťáci teď postupně sbírají obálky s papírovými formuláři, které lidé přinesli na pošty nebo vhodili do poštovní schránky. „Tyto obálky budeme v příštích dnech dál postupně otevírat a přesné číslo, kolik papírových formulářů lidé statistikům poslali, oznámí ČSÚ koncem příštího, případně začátkem přespříštího týdne.“

Formuláře dají do protiatomového krytu

ČSÚ podle Jiřího Drastíka, předsedy sdružení azylových domů ČR, najal jako sčítací komisaře i pracovníky z řad azylových domů a ti se pokusí se svými klienty vyplnit zelený sčítací list osoby. „Sčítat se bude v azylových domech, noclehárnách, domech na půli cesty i nízkoprahových centrech,“ vysvětlil Drastík.

Také na poli ochrany osobních dat je několik zajímavostí. „Bezpečnostní opatření začal ČSÚ připravovat už dva roky před samotným sčítáním,“ uvedla k tomu Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ a bývalá rektorka Ústecké univerzity. Formuláře pracovníci po spočítání uchovají protiatomovém krytu.