Podchod, v minulosti označovaný jako jedna z ostud města, mění svou tvář.

Při průchodu pod silnicí cestou na Západní nádražíuž se Ústečané nechytají za nos, ale jen udiveně hledají, odkud vychází ten malebný zpěv ptáků, zvuky jara. Utopie? Nikoli, jedná se o pokus o zvukovou galerii.

Ústečané nápad vítají. „Trochu jsem se lekl, ale je to pěkné. Jakoukoli snahu o zlepšení prostředí ve městě vítám, ať už přijde odkudkoli,“ hodnotil zvukovou galerii Ústečan Tomáš Prálec.

„Podchod pod Panskou ulicí, stejně jako zastávka Sigma v Jateční, jsou součástí výstavního projektu Galerie Emila Filly The Art Of Urban Intervention,“ vysvětlil jeden z autorů Tomáš Petermann.

„Rozhodli jsme se oživit nepříliš lákavá místa v Ústí, ale bez povolení bychom do toho nešli, obě věci máme schválené magistrátem,“ pokračoval Petermann, který na projektu spolupracoval s Richardem Loskotem.

Zastávka Sigma je přímo před Galerií Emila Filly, oba autoři na ní strávili mnoho času čekáním na autobus, proto se jako místo k projektu dokonale hodila. „Zastávku jsme nabílili a udělali na ní zlaté pruhy. Teď už žije svým životem, někdo už ji počmáral, ale s tím jsme museli počítat,“ vysvětlil student architektury Tomáš Petermann.

„Zvuky v podchodu jsou slyšet denně od 6.00 do 22.00, poté se šest reproduktorů automaticky vypne, aby nerušily,“ dodal jeden za autorů.

Obyvatelé města se navíc už nespoléhají jen na umělecké počiny a ojedinělé výstavy, ale vzhled města berou do vlastních rukou.

Ústečané mohou díky tomu vídat keře či květiny, o kterých by je ani nenapadlo, že nepocházejí z „oficiální výsadby“, ale že je zasadil zapálený jedinec.

„Postupně tak osazuji trávník u jedné čtyřproudové silnice v Ústí. Městský odbor zeleně si toho všiml, dokonce se i jednalo o odstranění stávajícího a nahrazení „oficiálními“ keři. Nakonec vše usnulo a stromky rostou dál,“ řekl Ústečan Jan Kvapil.

Jeho nejvyšší strom už má ke třem metrům, ale jedná se spíš o výjimku. Ztráty svých sazenic odhaduje až na sedmdesát procent, většinu jeho práce hatí sekání trávy.

Ačkoli se podobní nadšenci ke své práci často nehlásí, mají na sociální síti své příznivce. Jestli se i v Ústí prosadí skupina vyznávající Guerrilla gardenings neboli dobrodružnou formu „pirátského“ zahradničení, je tak možná jen otázkou času.