OTÁZKY ŠÉFREDAKTORA:

Vraspír: Špínu na mne kydají žárlivé milenky


Rozhovor s Emilem Vraspírem si přečtete v sobotním Ústeckém deníku, nebo zde na webu v neděli

Výběrové řízení na ředitele ústeckého kulturního střediska je zmanipulované. Ivan Dostál, který se po volbách stal místostarostou na Severní Terase, chtěl udržet svůj vliv, a tak tam „posadil“ svého kamaráda Emila Vraspíra.

To je obsahem dopisu, jež zaslal do redakce Ústeckého deníku Jiří Vlček ze Střekova. Ten upozorňuje na to, že Vraspír je Dostálovým přítelem z kapely Bonifanti. „Emilova žena je radní za stranu sportovců (SZSP), která je vlastně jazýčkem na vahách při hlasování ostatních radních,“ píše tu Vlček.

Dostál se stal místostarostou na Severní Terase a musel z funkce ředitele kvůli tomu odstoupit. On sám ovlivňování komise popírá.

„Nedokážu si představit, jak bych mohl ovlivnit osm členů komise. Navíc jsem jí ani nepředsedal,“ bránil se Dostál. „Celé řízení bylo naprosto čisté, transparentní a podle zákona.“

Výběrového řízení se účastnilo celkem čtrnáct uchazečů, mezi nimi například Karel Kvasnička, ex–šéf klubu Circus, Petr Špás, ex–ředitel kulturního domu Corso v Krásném Březně, případně Zdeněk Kymlička, majitel agentury For, jež v Ústí pořádá třeba Ples Ústečanů. Do užšího řízení šlo pět uchazečů.

„Já jsem se tam nedostal,“ uvedl Kvasnička. „Mě na tom rozčiluje, že si nás vůbec neposlechli. Docela hodně práce a času jsem věnoval návrhu nějaké koncepce. Sice jsem počítal, že kvůli sporům s Dostálem mě asi nevyberou, ale chtěl jsem jim ukázat, že kulturu jde dělat i jinak, než to do teď dělali.“

Také Kymličkovi se výběrové řízení moc nepozdávalo. „Chtěli praxi, mám za sebou 41 let v oboru. Chtěli středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání, já vystudoval AMU, tedy nejvyšší možné vzdělání v oboru. Znalost práce v příspěvkové organizaci, pracoval jsem v ní roky,“ řekl Kymlička. Což prý Vraspír nikdy. „Když chtějí prosadit svého koně, tak to měli udělat méně okatě,“ dodal Kymlička.

Sám Vraspír uvedl, že už se k němu tyto a další připomínky dostaly. „Trochu lituji, že jsem do toho výběrového řízení šel. Manželka mi říká, že mám, co jsem chtěl,“ řekl.

Mezi argumenty, jež proti výběrovému řízení padly, zaznělo například i to, že oproti ostatním kandidátům prý Vraspír nemá vyšší vzdělání a dokonce ani zkušenosti z kulturního dění. „To vše přišlo od zhrzených kandidátů. Byla to po 23 letech šance, jak se dostat k placené funkci v kultuře,“ vysvětloval Dostál.

Podle Dostála ve světových divadlech existuje například manažer či generální intendant, který se stará od personálních věcí, přes peníze až po technické zabezpečení. Samotný „kumšt“ pak má na starosti umělecký šéf. Tuhle variantu prý do poslední chvíle město také zvažovalo.

„Pan Vraspír manažerské zkušenosti má, dokonce se v USA účastnil dvou manažerských kurzů. Takže jediné, na čem se mohou kritici točit, je členství jeho manželky v městské radě,“ dodal Dostál.