Ještě hraje aktivně na bicí?
Ano, hrajeme s Bonifanti stále a v sobotu oslavíme 47 let.

Jak jste se vůbec stal ředitelem kulturního střediska?
Věděl jsem, že se bude řešit post ředitele kulturního střediska, a tak jsem si přihlásil do výběrového řízení. Prošel jsem jedno kolo, prošel jsem druhé kolo a posléze jsem byl písemně vyrozuměn, že jsem vyhrál. Jsem patriot a v kultuře se pohybuji dlouho. Prošel jsem řadu manažerských kurzů, nějaké i v zahraničí, například v Americe.

Vaši oponenti tvrdí, že nemáte na tuto funkci žádné vzdělání ani žádnou připravenou koncepci. Že jste jen známý a spoluhráč z kapely bývalého ředitele Ivana Dostála. Co vy na to?
Vím, kdo za těmito názory stojí, a čekám, že přijdou ještě těžší kalibry. Já tomu říkám žárlivá milenka. Ti, co to tvrdí, měli k ústecké kultuře nějaký vztah a poměr a nyní se cítí zhrzení, tak na mě budou kydat špínu.

Přesto, nemyslíte si, že vám přátelství s panem Ivanem Dostálem nepomohlo?
Nyní vidíte, že spíše uškodilo.

To myslíte ty „zhrzené milenky“, ale to je až následek vašeho zvolení. Myslel jsem, jestli vám to nepomohlo k získání postu ředitele.
V čem by mi on mohl pomoci? Byli doporučení čtyři kandidáti. Já dělat ředitele nemusím, mám rozjetý byznys a nemusel jsem do toho chodit. Já to pro peníze nedělám.

Karikatura:Emil Vraspír


Dobře, jakou máte tedy koncepci v kulturním středisku?
Navázat na spolupráci, která tady byla. Z toho se musí vycházet. A koncepce? Ta nejlepší! K té dojdu po analýze situace. Kultura není obchod, ale příspěvková organizace. Nemá vydělávat, bude pořád prodělávat.

Pan Ivan Dostál se ještě před svým odchodem jmenoval hlavním dramaturgem střediska, přestože tato funkce doposud nebyla. Je to pravda?
Tuto informaci mám, pan Dostál bude dramaturgem střediska a bude dohlížet na dramaturgii celý rok. Ovšem všechno musí mít mnou odsouhlaseno.

A proč ta funkce nově vznikla, když doposud nebyla?
Je pravda, že Ivan Dostál tady kulturu řídil přes dvacet let, takže má zkušenosti a byla by škoda o ně přijít. Já je takové ještě nemám. Finanční odměna pro něj je ale mizivá. Kvůli penězům to také nedělá.

Technickým náměstkem kulturního střediska se měl stát bývalý starosta Severní Terasy z ODS Leo Ditrich. Co má na starosti a proč opět tato funkce vznikla?
Kde jste vzal tuto informaci?

Máme své zdroje.
Řekněte mi to. Já vám na oplátku řeknu, jak to doopravdy je.

To my snad řeknete stejně, ne?
Tohle totiž nemůžete vědět. V současné době to tak není. Jsou nějaká jednání, ale uvidíme, jak to dopadne.

Potřebovali byste technického náměstka?
Každá firma potřebuje za určité období restrukturalizovat. Vycházím ze své zkušenosti. Takže varianta s náměstkem existuje.

A nebojíte se, že vám to lidé budou vyčítat, že si z toho děláte trafiku pro Dostála a Dittricha?
To budou. Ale i když tam nebudou jména Dostál a Dittrich, tak ten post dramaturga stejně bude.

Jak to zatím jde v nové funkci?Co musíte řešit v prvních dnech?
Zatím jen poznávám prostředí. Stále jsem jen jako batole a zakopávám. Mám spousty poznatků a informací, musím se v tom pomalu vyznat.

Lidé kulturnímu středisku vyčítají, že dělá jen jazzový festival pro pár lidí, ale jinak nic pro většinu. Festival prý stojí dva miliony korun a chodí na něj maximálně tři stovky lidí. Změníte to?
Je to složitá otázka. Možná je festival trnem v oku, protože sem jezdí excelentní hráči. Nejezdí sem žádný čudla. Na druhou stranu je otázka, jestli to ti fanoušci dokáží ocenit. Možná by přišli i na muzikanty z okolí. Ano je to drahé, ale je to špička. Divadla hrají také nákladné balety a také nemají pořád plno. Nechci se nikoho zastávat, ale budeme podobu jazzového festivalu ještě probírat.

Jak to vypadá s rekonstrukcí sálu v Domu kultury? Budou se muset rušit plesy?
Od prvního listopadu by měla začít rekonstrukce. Jak to bude s plesovou sezonou, ještě nevím.

Chystáte nějaké akce do Letního kina?
Už máme smlouvy podepsané, některé akce se osvědčily. Máme představu, že tam budeme promítat významné sportovní události a k tomu zařídíme občerstvení.

A budete opět promítat o prázdninách filmy?
Předpokládáme, že ano, ale ještě nemáme program na prázdniny udělaný. Musím se ještě pořádně seznámit s novým prostředím.

Kolik máte vlastně zaměstnanců?
Kolem pětadvaceti.

Vaše manželka Blanka Vraspírová byla lídrem Strany pro zdraví, sport a prosperitu v komunálních volbách. Nakonec se dostala i do rady města. Jak se žije s manželkou, která dělá vysokou komunální politiku?
Na našem vztahu se nic nezměnilo, jen máme málo času a víc času se věnujeme výměnám názorů na komunální politiku.

Vy jste v nějaké politické straně?
Ne. Kdysi jsem chtěl do jedné vstoupit, ale nakonec z toho sešlo, ale jsem pravicového smýšlení.

Podporujete manželku? Pomáhal jste například s volební kampaní?
Ano, hráli jsme s kapelou na nějakých volebních mítincích.

Myslíte si, že zvládla pozici lídra strany ve volbách dobře?
Přiměřeně dobře (smích).

Překvapilo vás, že se SZSP nedohodla s ODS a TOP09? Že se neutvořila pravicová koalice a místo toho naopak vznikla koalice s ČSSD?
Strany jsou v komunální politice o lidech. Lidé z pravicových stran se prostě nedohodli.

Prý jste měl přezdívku inženýr a nyní doktor. Je to pravda?
Něco na tom bude. Od koho to všechno máte?

Jakou máte raději?
Obě přezdívky mám stejně rád (smích).

Sešli jsme se u vás v kanceláři na Klinice plastické chirurgie. Tady nyní úřadujete?
Zčásti. Náš právník řeší mé vymazání z obchodního rejstříku. Na Klinice plastické chirurgie jsem byl společně s manželkou jednatelem. Manželka je primářka kliniky a já jsem technický, personální a ekonomický ředitel. Vše v jednom. Ale nastoupil jsem do státní správy, tak musím své podnikání pozastavit.

Budete to někomu předávat?
Ano, už hledám svého nástupce. Musí to být někdo zodpovědný.

Jak si vůbec vede vaše klinika?
Stojíme si dobře. Nezapomeňte, že paní primářka má dvacetileté zkušenosti v oboru plastické a estetické chirurgie a laserové medicíny a má velkou klientelu. Chodí k nám klienti nejen z Ústí nad Labem, ale jezdí VIP klienti z Prahy a Bratislavy a klienti z ciziny. Paní primářka má excelentní výsledky s operacemi obličeje, víček a prsů a je vyhlášená široko daleko.
Jsme ale soukromé zařízení, nemáme smlouvy s pojišťovnami a máme se co otáčet a neusínat na vavřínech.

Nyní běží v televizi řada pořadů, kde se dělají plastické operace. Je to pro vás reklama?
Určitě. Jeden díl se věnoval očním víčkám a hned jsme cítili nárůst dotazů na operaci víček. Nebo běžely prsní implantáty a opět se lidé více doptávali. Musíte zvolit dobrý marketing. Nestačí jen něco umět, ale musíte tu práci i umět prodat.

Kolik máte zaměstnanců?
Asi kolem pětadvaceti, lékařů máme 12.

U vás asi nestávkovali, že?
Ne, nemají proč.

Vás si také předbíhají farmaceutické firmy?
Ne, my jsme soukromá firma. Sám mám málo a naopak od nich chci co nejnižší cenu.

Máte na sobě také nějakou plastickou operaci?
Mám (smích). Horní víčka. Měl jsem je spadlá a míval jsem pocit, že se mi chce neustále spát. Tak jsem si je nechal vyhladit.

Je to náročný zákrok?
Já se bojím zubaře a všeho možného, ale tohle šlo lehce. Za dvacet minut bylo hotovo.

Dělala vám to přímo vaše manželka?
Ano. Dva dny předem jsem jí snášel modré z nebe, aby mi to nezkazila (smích).

Vy byste manželce doporučil nějakou plastickou operaci?
Já jsem spokojený, jaká je. Není důvod.
Vraspír: Zatím úřaduji na klinice

Na rozhovor s Emilem Vraspírem jsem zavítal na jeho Kliniku plastické chirurgie v centru města. „Ještě nemám pořádně udělanou kancelář ředitele kulturního střediska,“ omlouval se mi vysoký muž s upraveným knírkem a bílou košilí.

Mluvil potichu a obezřetně. „Nemám s novináři tolik zkušeností,“ usmál se a nabídl mi kávu. V kanceláři se mihla i jeho manželka Blanka Vraspírová, která je na klinice primářkou a současně zastupitelkou Ústí za Stranu zdraví, sport a prosperitu.
Zajímavé bylo, že mu jeho notebook na stole ukazoval záběry z videokamer umístěných po klinice.

Co je vlastně Emil Vraspír zač? Na internetu můžete najít, že se zabývá montáží, opravou, revizí a zkouškou elektrických zařízení. „Po střední škole jsem šel do výrobního družstva dělat elektroinstalatéra,“ vzpomíná. Odtud ta přezdívka inženýr. „Od roku 1990 jsem osoba samostatně výdělečně činná. Tím, že jsem nastoupil do státní správy, musím tuto živnost přerušit,“ doplnil.

V Ústí bydlí Emil Vraspír od čtvrté třídy. „Jsem patriot,“ tvrdí o sobě. „Tím se dostávám k tomu, proč jsem vlastně přijal místo ředitele Kulturního střediska Ústí nad Labem. Přes čtyřicet let se pohybuji v kultuře a stále aktivně hraji na bicí, vysvětlil své pohnutky.