Cyklisté požadují, aby se jim město věnovalo. Podle Strany zelených a iniciativy Ústím na kole může magistrát určitě dělat víc.
„Chceme, aby vedení města podporovalo cyklistiku a další trvale udržitelné formy dopravy, jak si město předsevzalo ve strategických dokumentech,“ požadují zelení a iniciativa Ústím na kole.

Společně se proto rozhodli zaslat zítra, na Den Země, primátorovi Vítu Mandíkovi pět výzev.V těch požadují jmenování koordinátora podpory rozvoje cyklistiky a cyklistické infrastruktury ve městě, dopracování akčního plánu rozvoje cyklistiky, splnění cílů uvedených ve Strategii rozvoje města Ústí nad Labem do roku 2015, cyklistickou spojku mezi cyklostezkami a větší počet cyklistů mezi politiky a úředníky.

Zítra odpoledne se pak zelení a zástupci iniciativy Ústím na kole sejdou k symbolické akci: na kolech své prohlášení odvezou k magistrátu. Ústečané se mohou přidat v 17.00 hodin na parkovišti u Rondelu.

Že nejde o politickou akci k nahnání bodů voličů, potvrzují často i sami cyklisté. „Je fajn, že máme cyklostezku podél Labe, ale jak se na ni mám dostat?“ rozčiloval se Ústečan Pavel Novotný.

„Na ucpaných silnicích nás dusí auta, jakmile vyjedeme na chodník, policisté hrozí pokutou. Město by mělo na cyklisty trochu víc myslet,“ myslí si Ústečan.

Cyklobus
Od soboty opět vyjedou cyklobusy. Jízdní řád a trasa linek se nemění, jízdní doklady jsou nově rozšířeny o zvýhodněné jízdné, které platí pro jednoho dospělého a jednu osobu do 15 let.

Zástupci vedení města se během včerejšího dne k otázkám cyklistiky ve městě nevyjádřili. A tak zatímco cyklisté volají po zlepšení situace, jejich vybavení zatím někdo rozkrádá. Jak se bránit? „Kola se kradou především ze sklepních kójí. Lidé by si proto neměli ze sklepů dělat výkladní skříně,“ upozornila mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová. Dobré je sklepní kóji alespoň podbít kartonem.

Lidé by si také měli dávat pozor, kde kolo nechávají, když jdou třeba na koupaliště. „Cyklisté by měli využívat cyklostojany a pořídit si dobrý zámek. V ideálním případě by měli kola nechávat na viditelném místě,“ dodala Hyšplerová. Ve městě mohou využívat některý z třiceti cyklostojanů, které jsou po zapůjčení FAB vložky zamykatelné .

Zapomínat by ale cyklisté neměli ani na odborné seřízení kola, aby neohrožovali sebe ani okolní provoz. Seřízení je nutné, aby si člověk neublížil.
Obzvlášť u dětských kol je to často problém, Pokud třeba při jízdě praskne plášť, může si dítě pádem přes řidítka vážně ublížit,“ vysvětlil Karel Šviha z ústeckého V+K sportu.