K odstoupení vyzval vedení neštěmického obvodu Miloslav Rohan. Jako jednatel společnosti Donor, která na Neštěmicích vysoudila bezmála 4,5 milionu korun, míní, že by mělo vyvodit zodpovědnost za prohraný soudní spor.

Soud vyhověl požadavku společnosti Donor na uhrazení vložených 3,6 milionu korun do rekonstrukce obvodního objektu a přiznal jim i nárok na úroky, téměř 1 milion korun. I se soudními výlohami tak Neštěmice musely uhradit přes 5 milionů korun.

Miloslav Rohan tvrdí, že přitom stačilo jen trochu ochoty dohodnout se na smírném řešení a mohlo to obvod přijít o 1,5 milionu korun levněji. Což podle něj radnici doporučoval i původní právní zástupce. Vyrovnání, kterého se dočkal až po 8 letech, pro jeho firmu prý přišlo pozdě.

Prohranou částku už radnice uhradila. Použila na to rezervu, kterou měla na investice a také zálohu na dotaci, kterou dostala od města. Tyto finance bude muset ušetřit z již schváleného rozpočtu. Doufá, že alespoň soud rychleji rozhodne, že firma jí musí uhradit dlužné nájemné přes čtvrt milionu korun.

Celý spor bude probírat příští týden zastupitelstvo Neštěmic. „Zatím nemám dost informací. Bude se tím zabývat i kontrolní výbor, je třeba zjistit příčinu, proč to tak dopadlo. Každopádně pro obvod je katastrofa přijít o 5 milionů korun,“ řekla opoziční zastupitelka a předsedkyně kontrolního výboru Jarmila Hořejší (TOP 09).

Starostka Neštěmic Miloslava Válková (SZSP) odpovědnost za prohraný soud necítí. „My jsme nic nezanedbali,“ ujistila. Řekla, že se s firmou jednalo opakovaně a ona nebyla schopna doložit oprávněnost svých finančních nároků. „Na radnici nikdy nikdo neviděl fakturu,“ tvrdí s tím, že ani při přebírání objektu zpět nic nesvědčilo o tak vysokých investicích.

Miloslav Rohan to ovšem důrazně odmítá s tím, že všechny doklady radnici předali. Část škody chce radnice uhradit i po státu. Viní totiž soud z průtahů, které způsobily, že úroky z prodlení narostly až takřka do milionové výše.

První jednání se uskutečnilo až za rok a tři čtvrtě od podání odporu proti platebnímu rozkazu. Další pak soud nařizoval jen jednou ročně, celý spor se tak táhl skoro 8 let. Od státu proto požaduje neštěmický obvod odškodnění právě ve výši vyčísleného penále.