„Deratizátoři nástrahami ošetří celkem na dva a půl tisíce kanalizačních šachet a několik stovek nalezených potkaních nor,“ pokračovala Solničková a dodala, že hubení potkanů bude financovat město Ústí a Severočeské vodovody a kanalizace.
„Výběrové řízení vyhrála firma Antonín Hujo – deratizace.“ Majitel firmy, Antonín Hujo, vysvětlil, že zakázka přijde asi na 175 tisíc korun.
„Bylo by potřeba, aby rodiče dali pozor na děti. Návnadu zavěšujeme do kanálů na tkaničkách, tak aby je děti nevytahovaly z kanálových mřížek. Jinak do domů návnady nepokládáme, jen do nor okolo domů, až do hloubky sedmi metrů,“ vysvětlil Hujo.
Potkani jsou problém celého města. V minulosti se už totiž stalo, že pronikli až do bytů. „Najednou se objevil v kuchyni. Dodatečně jsem zjistila, že se pohyboval taky v koupelně a prokousal tam přívodní hadici vody k pračce,“ vylíčila seniorka, jež si nepřála zveřejnit jméno, ale redakce ho zná.
Deratizace se provádí ve třech etapách. V první etapě odborníci provedou základní ošetření kanálů a objevených potkaních nor. V další etapě zkontrolují, jestli hlodavci jed odebrali, pokud ano, doplní jej. Totéž provedou i v poslední etapě. Na šestitýdenní jarní část deratizace dohlédne odbor životního prostředí.
Podklady pro podzimní část deratizace mohou zasílat odboru životního prostředí jak správci bytového fondu, zástupci sdružení vlastníků bytů, městské obvody, ale i firmy a sami Ústečané na tel. číslech 475 271 706, 475 271 709, 728 622 568.
Území celého města se zaměřením na nejvíce postižené čtvrti, tedy: Předlice, Klíše, Všebořice, Bukov, Skřivánek, Krásné Březno, Neštěmice, Mojžíř, Pod Vyhlídkou, Skalka, Střekov, Severní Terasa a Stříbrníky
Podle městského veterináře Karla Linzmayera se deratizátoři zaměří právě na místa, kde problémy s přemnoženými potkany přetrvávají již mnoho let a pravidelně se opakují. „Ať již pro špatné hygienické podmínky, stav kanalizace nebo bohatou nabídkou potravy,“ vysvětlil.
Jejich výskyt souvisí ještě třeba s nepořádkem u kontejnerů a ve sklepech i nevhodnými návyky, jako je třeba splachování zbytků potravin do klozetu a tím do městské kanalizace.
Účinnost deratizace je kolem 70 až 80 procent. Na místě, kde už se nástraha, třeba Hubex L, Potex, Baraki G a Norat H, nachází, deratizér vylepuje upozornění rodičům a majitelům domácích zvířat. Návnady mohou totiž být dětem i zvířatům nebezpečné. Potkani ovšem přenášejí žloutenku a další nebezpečné nemoci.