Po exstarostovi Romanu Hanuschovi tak visí otazníky i nad prací Josefa Říhy, který Hanusche v úřadu starosty vystřídal. „Případ v současné době vyšetřuje oddělení hospodářské kriminality pro podezření z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku,“ potvrdila mluvčí ústecké policie Veronika Hyšplerová.

Děje se tak jen krátce poté, co policie vyšetřila případ Hanusche. Ten už předala státnímu zastupitelství. Hanusche, za jehož starostování se Chlumec dostal do dluhů v řádech desítek milionů korun, tak brzy čeká soud.

„Oficiálně mi bylo sděleno jen to, že byl spis předán. Sám nevím, co v něm je, čtyři měsíce jsem marodil,“ komentoval to Hanusch. Zatímco Hanusch už soudu neuteče, Chlumečtí teď čekají, co se skateparkem.

Otazník nad dotací

Chlumci hrozí, že bude muset osmisettisícovou dotaci ministerstvu vrátit. Čtyři sta tisíc zaplatila obec ze svého, ale výsledek částce 1,2 milionu rozhodně neodpovídá. Ústecký deník o předraženém skateparku informoval už v lednu.

Současný starosta Petr Maxa říká, že obec sama v prosinci ministerstvo na rozpor mezi původním projektem a skutečnou realizací upozornila. „Po zhotoviteli budeme požadovat nápravu nebo vrácení finanční spoluúčasti obce s tím, že pak by měl být vrácen i podíl státu. Realizační firma přislíbila nápravu,“ řekl Maxa.

Skatepark měl přitom už dávno sloužit dětem. I dotace byla podmíněná termínem. „Na žádost obce byl termín etapy realizace posunut na 30. června 2010 a termín podání zprávy o závěrečném vyhodnocení na 30. července 2010,“ upřesnila Petra Schneiderová z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Projekt skateparku Chlumec otevřel za starostování Hanusche. Toho poté ve vedení obce vystřídal Josef Říha. To, že byla faktura za skatepark proplacena ještě před jeho dokončením, podle něj problém není. „Jde o to, že dotace byla vázána vlastní investicí, takže jsme zhotoviteli museli proplatit výrobu prvků. Zemní práce tedy začaly až po proplacení faktury, ale to je v pořádku,“ bránil se Říha.

Další pokuty

A aby toho nebylo málo, musí obec řešit také pět černých staveb, které v Chlumci vyrostly v letech 2006 až 2009. Za stavby, ke kterým chybí veškeré dokumenty, hrozí obci další pokuty.

Stavby řešili zastupitelé na svém posledním zasedání, na kterém se shodli, že tři z nich chtějí ponechat. „Zastupitelstvo obce pokládá stavby parkoviště ve Vyklické ulici , autobusové zastávky Zalužanská a osvětlení do Českého Újezdu za prospěšné stavby občanské vybavenosti a rozhodlo o tom, že pro tyto stavby obec požádá o jejich dodatečné povolení,“ zní verdikt zastupitelstva.

Stavbu osvětlení na Horku a k Zámeckému rybníku oproti tomu zastupitelé označili za zbytečné a neúčelné. Podle exstarosty Hanusche ale už je to dnes stejně jedno. „Pokud budou teď chtít stavby zbourat, což bude stát stejně, jako jejich stavba, nemá to s logikou nic společného,“ domnívá se Hanusch.