Dle nejčernějšího scénáře by se například na ulici mohlo octnout všech dvaadevadesát ústeckých bezdomovců. Problémy by měl nejen azylový dům, ale i nízkoprahová centra pro děti či drogově závislé a další neziskové organizace.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) totiž pozastavilo příjem individuálních projektů. Kraj ani města peníze na neziskovky nemají. Šestačtyřicet poskytovatelů sociálních služeb by se tak mohlo od ledna příštího roku octnout bez financí. Dvanáct z nich funguje v Ústí.

„Pokud se peníze nenajdou do června, jsou některé služby od ledna existenčně ohrožené,“ řekla krajská radní pro sociální věci Jana Ryšánková. Vybírat, které služby zachovat a které zrušit, by musely obce a kraj.

Pokud kraj do měsíce nedostane další informace o řešení z MPSV, zvažuje podle Ryšánkové i nátlakové akce. Pokud peníze nenajde ministerstvo do června, nebudou mít organizace peníze minimálně pro první čtvrtletí příštího roku.

Podle vedoucího odboru sociálních věcí a zdravotnictví krajského úřadu Petra Severy byla chyba už v prvotním nastavení projektu na jeho začátku. „Výzva není pouze na sociální služby, ale na různé typy projektů. Na začátku se jim to pravděpodobně nepodařilo spočítat nebo byla výzva příliš široce otevřená,“ řekl.

Ústecký kraj v roce 2008 začal jako jeden z prvních připravovat projekt financování sociálních služeb z takzvaných individuálních projektů. Od ministerstva měl přislíbených 130 milionů korun. Ministerstvo je čerpalo z Evropské unie. Tříletý projekt v letošním roce končí, MPSV ale dříve přislíbilo jeho pokračování na další tři roky.

Ústecký kraj už poslal spolu s městy a neziskovými organizacemi otevřený dopis ministru práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi. Podle Ryšánkové ministr odepsal, že peníze usilovně hledá.