„Je to hrozné. Máme dvougenerační domek. Zemní plyn využíváme k vytápění a vaření. Takhle platíme ročně za plyn okolo třiceti tisíc. Jestli to doopravdy zvýší, bude to velký zásah do rodinného rozpočtu,“ rozčílila se nad informací o navýšeni ceny Ústečanka Jitka Došková.
„Musíme topit a vařit. Jestli bude příští zima tak dlouhá jako ta letošní, tak potěš Pán Bůh,“ dodala Došková. Navýšení ceny vyvolalo velké rozhořčení i u majitelů bytů v panelových domech, kteří používají zemní plyn jen na vaření.
Citelné zvýšení
„Je to hrozné, všechno se zdražuje. Za plyn zaplatíme za půl roku dvanáct set korun, ale stejně těch devět a půl procenta bude znát,“ reagovala Eva Drobná.
„Jsem na mateřské, mám dvouletého syna, vařím denně. Vydělává jen manžel, takže se nás zdražení dotkne hodně,“ dodala smutně. Podle slov Pavla Zajíce, regionálního tiskového mluvčího RWE, může za rostoucí cenu plynu především dramatický nárůst cen ropy v posledních šesti měsících.
Může za to ropa
„Ceny kalkulujeme především podle cen ropných derivátů. A právě ty narostly na světových trzích o 44 procent. To je faktor, který se nám promítá do nákupních cen, a proto je logické, že ke zvýšení ceny musí dojít,“ řekl.
Jak uvedl, průměrné domácnosti, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, vzrostou měsíční náklady o 200 korun.
„V minulých obdobích jsme se pokusili držet cenu relativně stabilní, aby nedocházelo k větším než několikaprocentním výkyvům. Za posledního půl roku narostla cena plynu pro domácnosti jen o 2,3 procenta. Dnes je situace skutečně jiná. I na spotových trzích narostla cena zemního plynu za poslední půlrok o 22 procent. Tento nárůst se musí projevit,“ dodal Zajíc.