Po dubnovém odstřelu osmi budov byly odstřeleny ještě tři domy v Pivovarské ulici čp. 332, 1561 a 1562. Na jejich místě stojí podstatná část areálu krajského výboru KSČ, dnes Krajského úřadu Ústeckého kraje.
379 kilo trhaviny
Odstřel provedli odborní ničitelé staveb v neděli 14. října 1979 v devět hodin ráno. I v tomto případě byl investorem akce tehdejší Národní výbor v Ústí nad Labem. Osvědčeným dodavatelem prací byly Vodohospodářské stavby, závod 02 ve Vaňově.
Tentokrát nebyl použit Gelamon, ale trhavina Danubit. Jako v předchozích případech, i zde šlo o mravenčí práci. Do tří rozlehlých budov bylo navrtáno 3559 vrtů o průměru 42 mm a do hloubky 18 – 52 cm. Do vrtů před odstřelem vložili dohromady 379 kg trhaviny Danubit, 3559 kusů rozbušek DeM S, a k tomu ještě patřilo 80 m bleskovice.
„Celkový odpor roznětné sítě 4270 ohmů byl rozdělen do 14 okruhů - 12 okruhů na roznětnici Bar 2 a dva okruhy na dva roznětnice RKC 1,“ dodal k technickým parametrům ničivého díla střelmistr Petr Mikula.
Praskala okna
Dodal, že podle pamětníků byla při odstřelu způsobena menší škoda. U OPMP čili Okresního podniku místního průmyslu byly rozbity dvě výlohy a zhruba deset kusů okenních tabulek.
„Ve stísněných podmínkách města se drobným škodám někdy nedá zabránit. Projděte se Pivovarskou ulicí a podívejte se kolem sebe, kolik je prostoru mezi domy, jak široká je ulice. Je to prostě daň, a byla myslím jenom minimální,“ dodal k odstřelu Mikula.
Přesto po vyhodnocení způsobených škod technický vedoucí odstřelu skupinu střelmistrů rozdělil na ty, co budou příště nabíjet trhavinou pouze sklepy, a na ty, které lze pověřit nabíjením nadzemních partií staveb určených k odstřelu.
„Pokud jde o osoby a obsazení v této scéně, úsekovým stavbyvedoucím byl Karel Ždych a Jan Škopek. Také v tomto případě byl technickým vedoucím odstřelu Jaroslav Fila. Jeho zástupci byli Novák, Hollman a Škrabal. Jako střelmistři zde působili Ferdinand Ostapenko, Rudolf Vít, Anna Vítová a Milan Pachman. Tak hovoří staré záznamy i vzpomínky účastníků,“ jak vyplývá z dobového tisku a vzpomínek pamětníků.
Poznáte budovu, která podlehla odstřelu?
Historie odstřelů budov v Ústí je od konce sedmdesátých let dobře zmapovaná. Přesto zůstávají drobné záhady. Jednou z nich je fotografie odstřelu ve středu města. Střelmistři, kteří se podíleli na odstřelech v pozdější době (od osmdesátých let), si nejsou jisti, kdy a především jaká budova byla odstřelem zbourána.
Jisté je pouze jedno – v pozadí na fotografii je věžička okresního soudu. Budova tedy byla odstřelena dříve než okresní soud a ležela pravděpodobně v zóně mezi dnešním Mírovým náměstím a ulicí Velká Hradební. Ale o jaký šlo objekt, se dosud nepodařilo vypátrat.