„Je to škoda, ráda sem chodím. Je to tu ale celé zanedbané, vše je rozbité,“ posteskla si Ústečanka Helena Špirhanzlová. I když u rybníka chybí jakékoli zázemí, občas se jezdí na kole do Habrovic vykoupat.

„V Ústí jiné přírodní koupaliště není. Voda zatím není ani moc špinavá, ale aspoň odpadkový koš by sem mohl někdo dát,“ dodala.

Místo toho ale začínají budovy v areálu bývalého koupaliště sloužit jako smetiště. Hromadí se v nich prázdné pet lahve, krabice od vína i střepy z rozbitých lahví.

Pozemky u rybníka, o rozloze více jak 16 tisíc metrů čtverečních, koupila od města v roce 2004 kontroverzní firma Spobyt, později CPI. Ta je o čtyři roky později prodala Jaroslavu Beránkovi, který se o pozemek nestará a nechává ho dál chátrat.

V minulých letech pronajímal městu alespoň pláž, kterou Městské služby udržovaly a lidé se k rybníku mohli chodit alespoň slunit. V letošním roce už zřejmě nedojde ani na to.


„Už loni to nebylo koupaliště, ale pláž, o kterou jsme se starali. V letošním roce se na nás s žádným takovým požadavkem nikdo neobrátil,“ řekl ředitel Městských služeb Miroslav Štráchal.


To se ovsem Ustečanům příliš nelíbí. „Nevím, proč to majitel pozemku nechal zajít takhle daleko. Na párcích a pivu by snad na posekání trávy a energie vydělal. Kdo ví, jaké s tím má plány,“ krčil rameny Ústečan Jan Prokop.


O osud pláže se nezajímá ani město, kterému stále patří rybník. „V současné době se město Habrovickým rybníkem nezabývá, v uplynulých letech proběhla jeho revitalizace, nyní jej nejvíce využívá rybářský svaz,“ tlumočila stanovisko města Ivana Solničková z ústeckého magistrátu.


A rybáři říkají, že jim lidé v rybníce nevadí, nesměli by tam ale dělat nepořádek. „Každý měsíc od rybníka odvážíme Avii plnou odpadu,“ zlobil se Milan Mistoler z místní organizace Českého rybářského svazu. „Loni jsme v rybníce lovili utonulá divoká prasata, dnes už jsou to ledničky,“ dodal.

Loni prasata, letos lednice. Pláž chátrá


A tak, zatímco rybáři plní závazek vůči městu a snaží se rybník a jeho okolí udržovat, vlastník bývalého koupaliště nechává budovy dál chátrat. Jaké má ale Jaroslav Beránek s koupalištěm plány, zatím nikdo netuší. Do uzávěrky aktuálního čísla se ho redakci nepodařilo kontaktovat. Už v minulosti ale s médii komunikovat odmítal.

Koupat se v Habrovickém rybníce lidé zatím mohou, dostanou se dokonce i na „pláž“, kolem které dnes chybí jakýkoliv plot a brána je otevřená. Na jakékoli zázemí ale mohou zapomenout. Pokud tedy nebude chtít majitel pozemek opět někomu pronajmout, aby tam aspoň posekal trávu. Magistrát, který měl loni pláž pronajatou na čtyři měsíce, spočítal údržbu na víc než 370 tisíc korun.


Lidem tak nezbývá, než využívat přírodní koupaliště v Chlumci, Varvažově, nebo Chabařovicích, či zvolit některé z ústeckých koupališť. Areál v Brné se pro návštěvníky tradičně otevřel na prvního máje. Venkovní areál plavecké haly Klíše se plavcům otevře přibližně o dva týdny později.