„Na první správcovské úrovni je věc uzavřená. Dnes už jsem jen popřel některé pohledávky, proti čemuž mohou věřitelé ještě podat žalobu, ale hlavní je, že prodejní proces nabírá na obrátkách,“ informoval po včerejším jednání u Krajského soudu v Ústí konkursní správce Aleš Klaudy.Forma a podmínky výběrového řízení jsou odsouhlasené, výběrové řízení je v plném proudu.


„Zájemci se mohou hlásit do 11. května. Do tohoto data musí podat přihlášku a zaplatit poplatek sto tisíc korun,“ vysvětlil Klaudy.
Podle jeho informací je zatím zájemců šest, čtyři čeští a dva ze zahraničí. Správce zatím zájemce příliš nespecifikoval, prý jde o „konsorcia zabývající se zemědělstvím, potravinářstvím a chemií“. Zdroj blízký chemickému průmyslu ČTK na konci ledna řekl, že mezi zájemci je i holding Agrofert, jeho šéf Andrej Babiš to ale popřel.

Po zbytek května a v červnu budou probíhat prověrky, návštěvy areálu a další nezbytnosti. „Do 11. července by měli investoři podávat závazné nabídky a složit zálohu. Tři nejlepší poté vyzveme k navýšení nabídky a poté bychom s nejlepším uchazečem podepsali smlouvu,“ dodal insolvenční správce.
„Proces chceme zakončit nejpozději v září, či říjnu,“ informoval Klaudy věřitele a soud.

S problémy se zápachem se trmický lihovar potýkal od začátku. Povolení k trvalému provozu nikdy nedostal. Až do listopadu loňského roku vyráběl ve zkušebním provozu a poté výrobu zastavil.

V prosinci byl vyhlášen úpadek. Důvodem bylo údajně to, že technologie používaná k výrobě bioethanolu nesplňuje výkonnostní kritéria, čímž závod nemohl produkovat projektované množství bioethanolu.

V lednu dostala většina zaměstnanců výpověď. Z téměř sta zaměstnanců jich v PLP zůstalo 21. Podle předsedy představenstva PLP Libora Horta zůstali v podniku jen klíčoví zaměstnanci, nezbytní pro rychlé najetí zpět do provozu.

„Jedná se o zaměstnance ze všech profesí, především z výroby,“ upřesnil už dříve Hort, který nevyloučil, že by se někteří zaměstnanci mohli vrátit. Záležet bude na novém majiteli.

Obyvatelé Trmic jsou rádi, že lihovar, který dluží svým věřitelům 1,34 miliardy korun, nevyrábí. „Mrzí mě, že skončili s takovým dluhem, ale ten zápach byl nesnesitelný. Uvidíme, jak se k tomu postaví nový majitel,“ váhal Petr Kratochvíl.