Dnes o tom informoval mluvčí protikorupčního útvaru policie Roman Skřepek. Stíhaní podle policie vyčerpali celkem 29,5 milionu korun, dalších 45,5 milionu vyčerpat nestihli.

V případě odsouzení jim hrozí až desetileté tresty. Policie podle televize Nova zabavila obviněným majetek v milionech korun jako jsou nemovitosti, auta a také hotovost.

Podle policie starostové v žádostech o dotace nepravdivě tvrdili, že obecní majetek byl z 80 až 90 procent zničen přívalovými dešti. Tvrzení dokládali posudky, průvodními a technickými zprávami a dalšími dokumenty. O peníze žádali ministerstvo pro místní rozvoj. Rozsah a cenu zakázek prý navíc výrazně nadhodnocovali.

"Nemyslím, že bychom měli co do činění s nějakým organizovaným gangem, ti starostové se nejspíš navzájem dokonce ani neznali. Spojují je ti dva ze stavební firmy, podnikatel a projektant," řekl Skřepek.

Policie nechtěla obce blíže specifikovat, jen přiblížila, že obvinění jsou především z Ústeckého kraje a jedná se spíš o menší obce s řádově stovkami obyvatel. "Dvě obce jsou z okolí Kolína, zbylých sedm je z oblasti severně od Ústí nad Labem," dodal mluvčí.

Jména dvou z devíti podezřelých obcí ČTK zjistila, jedná se o Moldavu na Teplicku a Huntířov na Děčínsku. Podle České televize je mezi obviněnými také starosta Peček na Kolínsku Milan Urban. Dalšími jsou pak starostové či bývalí starostové Poříčan a Ploskovic, uvedla televize Nova.

Urban obvinění vůči své osobě pokládá za zcela neodůvodněné. "Nebudu mluvit o jiných starostech, ale obvinění proti starostovi města Pečky je doslova nesmyslné. My jsme požádali prostřednictvím jedné agentury o zpracování žádosti o dotaci, protože oni si přivedli normálně svého projektanta, svého soudního znalce. Dotace nám byla na ministerstvu pro místí rozvoj zamítnuta. Město Pečky žádnou dotaci nedostalo," řekl Urban ČT.

Bývalý starosta Poříčan nebyl dnes podle televize Nova k zastižení. Současná starostka Poříčan Hana Teršová se necítila oprávněná k situaci vyjadřovat.

Další z obcí, které policie vyšetřuje, je krušnohorská Moldava. "Opravdu vyšetřují pana starostu (Jaroslava) Poka, ale dotaci jsme následně odmítli, nechali jsme si materiály zhodnotit jinou firmou a nakonec jsme od toho raději ustoupili," řekl místostarosta Moldavy Tomáš Tvrdík.

Moldava požádala ministerstvo o 6,4 z celkových osmi milionů korun na opravu mostu a hráze. Tvrdík s Pokem žádost prezentovali zastupitelům v prosinci jako poměrně výhodnou nabídku, s níž je oslovila soukromá firma.

Pok řekl televizi Nova, že se necítí být ničím vinen, ba naopak poškozen celou vzniklou situací, protože práce vůbec nebyly zahájeny. Žádost o čerpání dotací pozastavili, protože začali mít pochybnosti o některých údajích v projektu a o ceně.

Právě projektant a zástupce stavební firmy jsou dalšími stíhanými, uvedla Nova. Podle policie na celém podvodu profitovali a cenu za práci často nadsazovali.

Vedení obce Huntířov na Děčínsku ve dvou různých projektech žádalo o 5,4 z celkových 8,2 milionu korun. Opravit za ně chtělo hráze dvou rybníků. "Ano, skutečně to policie u nás prověřuje, ale neřekl bych, že jsem stíhaný," řekl starosta obce Josef Záruba.

Žádosti byly podle policie podávány v období od října 2009 do června 2010. V červnu 2010 zasáhly Děčínsko bleskové povodně, které postihly především obce v okolí říčky Kamenice.