„Takové peníze to stálo, a fontány ani neplní svůj účel. To bylo řečí, že budou čistit vzduch. A jak, když ze všech zatím fungují jen asi tři?“ ptal se Ústečan Jiří Koropil.
Městské sady se loni v říjnu proměnily v aktivní park. K velké kašně u mušle v něm přibylo i dvanáct vodních soch, mají plnit funkci kašen. Fungovat je Ústečané ale letos ještě neviděli.
„Tak je to se vším. Nejdřív rychle utratit peníze a pak teprve přemýšlet, k čemu prvky jsou,“ hodnotila sady mladá Ústečanka, která si nepřála zveřejnit své jméno. „Takových věcí je tu víc, třeba kamenná dlažba, na které kašny stojí a která prakticky brání využívání parku bruslařům,“ dodala.
Podle vedení města fungují v současné době v parku dvě fontány a po zimě je potřeba všechny vyčistit a zprovoznit. „Všechny fontány budou v provozu do konce května. Stříkat budou, stejně jako ostatní, pouze ve dne,“ uvedla Ivana Solničková z ústeckého magistrátu.
Každá z kašen je jiná, ale technologicky jsou stejné. „Voda v nich cirkuluje, takže nemají nikterak velkou spotřebu,“ vysvětlil již dříve technik odboru investic Vlastimil Vedral.
Celkem ale údržba Městských sadů může stát až 5,625 milionu korun ročně. Přesnou částku na údržbu ale zatím nikdo nezná. Letošní rok je prvním rokem provozu revitalizovaných Městských sadů. Proto zastupitelé schválili alokovanou částku, která je pouze předběžná.
Dvanáct nových kašen stálo 4,4 milionu korun. Dalších 2,6 milionu stála technologie. Voda sice zatím netryská, ale kašny už někdo stihl počmárat.
Celkem rekonstrukce Městských sadů stála 83 milionů korun. Ústečanům se 300 tisíc za klouzačku či 60 tisíc za lavičku nezdá adekvátní. Dva z nich podali trestní oznámení pro podezření na přímé obohacení se osob, které svěřené peníze spravovaly.
Ústečané také stále čekají na otevření veřejných záchodků, které jsou ve spodní části parku. Podle Solničkové rozhodne o tom, kdy se záchodky otevřou a kdo je bude provozovat, rada města v nejbližších dnech.