Pět set vojáků z šesti zemí se tu připravuje na roční pohotovost mezinárodního praporu, který jako součást rychlé reakce NATO povedou čeští vojáci.

„Pokud se někde vyskytne problém chemický, biologický, radiologický nebo jaderný, toto je první jednotka, která bude nasazena,“ vysvětlil úkol mezinárodního praporu jeho velitel, podplukovník Karel Dvonč.

Cvičení Peaceful Dragon, na které se sjelo více než 500 vojáků z Česka, Belgie, Francie, Maďarska, Polska a Finska, mělo za cíl sladit činnost jednotlivých národních jednotek při plnění společných úkolů chemického zabezpečení.

Jednotka bude v případě incidentů spojených s únikem a zneužitím radioaktivních, chemických a biologických látek a průmyslových škodlivin schopna zasáhnout kdekoli na světě.

Jednotka bude schopná zasáhnout do pěti dnů od vydání aktivačního rozkazu Vrchního velitele spojeneckých sil NATO v Evropě.

Podle tiskové a informační důstojnice 31. brigády radiační, chemické a biologické brigády Vlastimily Cyprisové, si vojáci v Tisé vyzkoušeli všechny úkoly, které by měli zvládat. Patří mezi ně chemický, radiační a biologický průzkum, dekontaminace osob, techniky a materiálu, odběr vzorků, analýza chemických látek a vyhodnocování chemické a radiační situace.


Během cvičení vojáci dostávají úkoly nečekaně, přes vysílačky a v angličtině. „Přesně tak, jak by to bylo v reálných podmínkách,“ řekl velitel laboratoří Radek Malina.

Jádro české jednotky tvoří 311. prapor radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce. Češi při cvičení používali například mobilní laboratoř, kde vojáci v protichemických oblecích a s dýchacími přístroji analyzovali sebrané vzorky.

Nasadili také sadu sond protichemické obrany, které lze rozmístit kolem základny, aby hlídaly stav ovzduší, jestli nehrozí nebezpečí. Taková sonda má zároveň kamery. Sama pak upozorní, že je potřeba vzorky hlídat.

Polská jednotka například vyhodnocovala vzorky biologickými postupy, což je podle Maliny rychlejší než analýzy Čechů, ale ne tak přesné.
K vidění byla vidět i vojenská technika. Bezpečnost vojáků na případné misi budou střežit vozidla Pandrur. Jejich posádka střežila i vjezd do vojenského prostoru cvičení.

Tak velké chemické vojenské cvičení se podle mluvčí v Česku nebude konat nejméně další dva roky, kdy bude mezinárodní prapor držet pohotovost. Česko mezinárodnímu praporu velelo už v letech 2003 a 2008.