„Já jsem se prozatím domluvila s právním zástupcem, že ještě nebudeme vydávat žádná prohlášení pro média,“ dodala. Následně vysvětlila, že policejní vyšetřování se týká dotace na opravy podlešínského odvodňovacího systému. Obec obdržela prostředky z dotačního programu na obnovu obecního a krajského majetku postiženého živelní nebo jinou pohromou od ministerstva pro místní rozvoj. Činila 7,55 milionu korun.
„V roce 2009 přívalové deště systém při záplavách zničily. Měli jsme v Podlešíně celou náves a její okolí pod vodou. Částku jsme vyčerpali v této výši,“ dodala Turková. Případ je součástí vyšetřování vedeného Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Ten zahájil trestní stíhání 11 osob.
V rozhodnutí místního zastupitelstva Stebna ze 3. prosince 2009 je pak uvedeno, že odvodňovací systém v Podlešíně opravovala firma Matoušek z Jílového u Děčína. Její vyjádření se nám sehnat nepodařilo a ani starosta Jílového Miroslav Kalvas nevěděl, kde má firma sídlo. „Slyšel jsem o něm, ale blíže o něm nic nevím,“ řekl.
Lidé z Podlešína si prý nepamatují, že by tam za poslední roky byly nějaké rozsáhlé záplavy. „Náves je tedy skutečně v dolíku,“ řekla třeba Martina Čechová. „Vím, že nějaké práce se na vaňovském potoce prováděly, ale záplavy nepamatuji a to tu už bydlím 11 let,“ řekla Čechová.
Sama starostka Turková odmítla, že by se chtěla z dotace obohatit a dodala, že žádost o dotaci zpracovaly dvě agentury. Jaké, to s odvoláním na probíhající vyšetřování neprozradila. Co bude dál, zatím starostka neví. Policie prozatím nenechala zmrazit účty obce, ani prý nezabavila obecní majetek. Zatím se také Turková nechystá odstoupit.
Mluvčí ÚOKFK Roman Skřepek uvedl, že se obvinění jinak týká devíti starostů ze severních a středních Čech a dvou podnikatelů. Podle Skřepka včasný zásah ÚOKFK zabránil způsobení škody ve výši 45,5 milionů korun.
Policisté společně se státním zástupcem Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem zajistili – jako náhradní hodnotu odpovídající výnosu z trestné činnosti – majetek dvou obviněných ve výši přibližně 8,5 milionu korun. „Jedná se o dvě nemovitosti, tři motorová vozidla a finanční prostředky na účtu,“ upřesnil Agentuře Mediafax, která o podvodech informovala jako první, Skřepek.
„V období od října 2009 do června 2010 mělo 11 obviněných, z toho devět starostů obcí a měst v Ústeckém a Středočeském kraji, jeden projektant a jeden zástupce stavební firmy, vypracovat a poté předložit na zmíněné ministerstvo žádosti o poskytnutí finančních prostředků,“ řekl Skřepek.
Starostové v žádostech o dotaci uvedli, že přívalové deště zničili 80 až 90 procent majetku, na jehož obnovu žádají dotaci. To dokládali odbornými posudky, průvodními a technickými zprávami a dalšími dokumenty. Ceny a rozsah prací i použitého materiálu pak byly podle tvrzení policie výrazně nadhodnoceny.
- Policie stíhá 9 starostů, údajně podváděli s dotacemi za povodně (4.5.2011)