První taková akce města se včera uskutečnila v Předlicích. Najatý řemeslník v doprovodu městské policie nalepil na všechny zdevastované a nebezpečné domy v této městské čtvrti cedule s trojjazyčnými nápisy.

Ty česky, romsky a německy upozorňují na nebezpečí a zakazují vstup do nich. Nápisy doprovází stylizovaná přeškrtnutá figurka s pytlem přes rameno, aby každý pochopil, že z domu nemá nic vynášet, ani do něj nosit.

Což vůbec není od věci. Při lepení cedulí totiž strážníci v jednom totálně zničeném a odpadky naplněném domě načapali Roma, jenž tam neměl být. „Byl jsem se tam vyčůrat,“ tvrdil při tom.

Situaci sledoval jiný Rom. Když viděl, že zadržený nemá žádné vysvětlení, po asi pěti minutách začal dosvědčovat, že je u něj zadržený spoluobčan na návštěvě.

„Pokud se někdo do takového domu dostane, je to vloupání,“ vysvětlil později Jan Novotný, zástupce ředitele městské policie. „Pokud při tom vznikla škoda, předáváme zadrženého státní policii. Pokud ne, řeší to přestupková komise.“

Nebezpečné domy strážníci vytipovali a kontrolují je. Jak vysvětlil Jan Řeřicha, náměstek ústeckého primátora pověřený řízením městské policie, již několikrát strážníci zjistili, že sem zajíždějí občané německé státní příslušnosti, aby do opuštěných domů odložili svůj odpad.

„My máme povinnost zničené objekty zabezpečit. V minulosti, kdy jsme vchody a okna do domů vyzdívali a podobně, nás to stálo desetitisíce korun,“ řekl Řeřicha. „Vyzdívky ale většinou nenechavci do pár dnů rozebrali.“

Samotné cedule nic neřeší, a tak Ústí majitele domů, případně správce, kterými jsou i banky, opětovně začalo nutit, aby je uvedli do bezpečnějšího stavu. Za příklad může posloužit rohový dům v Řeháčkově ulici, jež kvůli propadlým stropům působí, že se co nevidět zhroutí sám.
Město již má statické posudky takových domů.

Minimálně tři z nich je pro nevyhovující statiku potřeba strhnout. Vedení města se k tomu bude snažit jejich majitele donutit. Případně mu nezbude, než je strhnout na své náklady, někdy i milionové, a ty pak vymáhat soudně.