„U nás po nájezdu sběračů odpadu zůstane vždycky strašný nepořádek,“ poukazovala třeba Jarmila Machová, která žije na Severní Terase. „Známá také říkala, že hrozné to je kolem ulice Sociální péče,“ dodala.

Jiní zase poukazují na obdobný problém v Krásném Březně, Neštěmicích nebo na Střekově. Prostě vykrádání popelnic se stává novým fenoménem, který si s krádežemi kovů nezadá.

Kde jsou kořeny? Je to jednoduché. Výkupní ceny papíru dost vzrostly. Potvrzují to obchodníci s odpadem, třeba Rudolf Kreidl z výkupny společnosti Metallplast v areálu bývalé sklárny v Předlicích.

„Před pár lety stálo kilo papíru i desetník, nebo si za jeho likvidaci musely firmy platit. Dnes dáváme za novinový a časopisový papír dvě koruny za kilo.“
To ovšem není vše. „Jak se to rozkřiklo, začali na něj sběrači pořádat nájezdy a teď nám ho vozí ve velkém, máme tady s nimi svoje zkušenosti,“ podotkl Kreidl.

Některé výkupny dávají za tříděný křídový papír i více. Například podnikatel Adolf Gasser, který provozuje sběrnu Na Sklípku v Krásném Březně potvrdil, že vykupují i za dvě koruny, osmdesát haléřů.

Co na to město? Odbor životního prostředí ústy magistrátní mluvčí Ivany Solničkové vysvětlil, že apeluje na všechny výkupny, aby od předávajících zaznamenávali údaje z občanského průkazu. Ústí má totiž na výkup odpadu smlouvu se společností EKO–KOM a kvůli rabování může přijít i o velké peníze.
„Odbor důsledně kontroluje všechny sběrny odpadů na území města,“ uvedla Solničková s tím, že úplná výměna nádob na tříděný odpad by byla problematická a nákladná, mohla by přesáhnout sedm milionů korun.

Pokud pak strážníci zadrží někoho, kdo okolo nádob udělal nepořádek, mohou na místě potrestat blokovou pokutou nebo případ předat přestupkové komisi, která může udělit pokutu až do výše dvaceti tisíc korun.