Přesně podle stanoveného časového harmonogramu vyjížděly po pěticích barevné lodě na trať dlouhou 200 m s ambicí na závěrečné finále.

Loňští vítězové v modrých dresech s nápisem "cákalové" hájili domácí barvy, ale hned v semifinále narazili na zdatného soupeře. Plavčíci z Mondi Štětí dosáhli nejlepší čas 53.30 a rázem byli pasováni na favorita závodu. V doprovodném programu se závodilo na veslařských trenažérech, děti z místního oddílu ukázaly svůj talent na kajacích, šikovní bubeníci soutěžili o nejvtipnější masku (vyhrála čertice s dlouhým ocasem).

Finále se trochu opozdilo pro opakované starty, kdy nebyla nouze o dramatické situace, několik lodí přišlo o své zdobené dračí hlavy. Závěr přinesl přímo detektivní zápletku. Pětice nejlepších dračích lodí vyrazila na trať a v cíli byli nejrychlejší "cákalové". Jedna loď však zůstala stát na trati pro kolizi se soupeřem a tak se závod opakoval. Klidně a spořádaně se seřadili finalisté k reparátu. Hned 2x se nepodařil start a nervozita byla znát na břehu i na lodích.Třetí start se povedl a diváci byli svědky mimořádného souboje.

Strojově přesně, sladění do úderů bubnu blížily se do cíle těsně vedle sebe dvě lodě. Cákalové a Mondi. Více sil přeci jen měli hosté ze Štětí a pokazili tak radost domácím. Vedoucí výpravy z papírenského gigantu pan Čermák, poděkoval pořadatelům za pozvání a zvedl nad hlavu krásný pohár pro vítěze. "Příště zase vyhrajete vy, je to jenom sport. Rozhodly centimetry a týmový duch" Dodal s úsměvem spokojený host.

Miroslav Vlach