Z Ústečanů se stávají vášniví sběratelé. Ne všichni ale zakoupené výrobky z Polska vystavují doma na poličce. Na dvě nové prodejny syntetických drog v Ústí již před týdnem upozornil Deník.

„Šňupnul jsem si jejich sůl do koupele a účinek bych přirovnal k pervitinu. Nebyl ale tak dlouhý a ráno mi nebylo až tak špatně, i když žádná sláva,“ hodnotil výsledek experimentu Ústečan, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Vyzkoušel jsem si to a stačilo. Podruhé už bych do toho nešel,“ dodal.

Užívání těchto „sběratelských předmětů“ je riskantní. Nikdo totiž neví, co v nich je. „Čekáme na výsledky testů, ty budou ve čtvrtek,“ zněla nepodepsaná e–mailová odpověď esmartshopu. Od té doby výrobce a distributor nekomunikuje.

Ozval se i zástupce ústecké pobočky. Ale pouze proto, aby se ohradil proti tomu, že personál nekontroluje zletilost kupujících. „Naše prodavačky mají přísný zákaz prodávat osobám mladším osmnácti let. Navíc je vše pod dohledem kamerového systému,“ píše se v e–mailu podepsaném pouze jménem společnosti.

Až od osmnácti

Proč je vstup do obchodu povolen až od osmnácti let, když se má jednat o sběratelské předměty, nám nikdo nevysvětlil.

Zákazníci mají ale jasno. „Dnes už bych do toho obchodu asi ani nevlezl, jestli si mě u toho natáčí kamerou. Dnes tvrdí, že je vše legální. Až je někdo zavře a policie si vyžádá záznamy, budou mě ještě tahat po soudech, ne?“ klepal si na čelo Ústečan, který má s látkami z obchodu zkušenost.

A České obchodní inspekci se zase nelíbí absence složení výrobku na jeho obalu. Za to by mohl prodej zakázat. „Informace o výrobku, tedy povinnost seznámit spotřebitele s jeho složením, způsobem užívání i riziky, která nese nesprávné užití, ukládá obecně prodávajícímu zákon o ochraně spotřebitele,“ upozornila mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Miloslava Fléglová.

„Informace o výrobku, tedy povinnost seznámit spotřebitele s jeho složením, způsobem užívání i riziky, která nese nesprávné užití, ukládá obecně prodávajícímu zákon o ochraně spotřebitele, v případě výrobků určených pro péči o tělo také příslušný hygienický předpis.

Nejsou–li výrobky vůbec označeny, může prodej takového výrobku ČOI do doby zjednání nápravy zakázat,“ dodala mluvčí inspekce. Obecně ale Česká obchodní inspekce podobné obchody nekontroluje. „Dozor nad zákonem o návykových látkách je svěřen jiným orgánům státní správy, nikoliv ČOI,“ vysvětlila mluvčí.

Prodej zmapován

Inspekce podle ní pouze na začátku šíření polských obchodů se „sběratelskými předměty“ na území ČR zmapovala způsob prodeje a provedla opatření při zjištěných porušeních právních předpisů ve své kontrolní pravomoci, tedy porušení zákona o ochraně spotřebitele. „Pro další opatření nebyla opora v zákonech, což bylo novelou zákona napraveno a kontrolu by měly jiné orgány,“ zakončila Fléglová.

Zmíněnými orgány jsou například ministerstvo zdravotnictví, policie, krajské úřady či krajské veterinární správy. Policejní mluvčí přitom již dříve uvedla, že se ke konkrétním společnostem vyjadřovat nemůže, protože by tím mohla firmy poškodit. A Krajský úřad Ústeckého kraje, ani veterinární správa se o případ zřejmě příliš nezajímají.

Regulace reklamy

„Úkolem krajského živnostenského úkolu je pouze provádět kontroly dle zákona o regulaci reklamy. Obecnou kontrolu živnostenskou mají ve své kompetenci a provádějí obecní živnostenské úřady,“ uvedla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

„Podobné prodejny nekontrolujeme, protože nemají v nabídce potraviny ani produkty živočišného původu,“ říká zase mluvčí Krajské veterinární správy Petr Pilous.