Město v něm ovšem výrazně podhodnotilo své příjmy, a kdyby dodrželo plánované výdaje, mohlo hospodařit zcela vyrovnaně.

Vyplývá to ze závěrečného účtu hospodaření, který schválilo zastupitelstvo města. Zároveň vloni dál vzrostly dluhy města na asi 1,62 miliardy korun. Pro letošek vedení města seškrtalo investice a chce začít splácet.

Výsledek loňského hospodaření vypadá ve srovnání s původním rozpočtem příznivě, během roku se ale podstatně změnily parametry rozpočtu.

Původní rozpočet počítal s mnohem nižšími dotacemi, které se zvedly skoro o 420 milionů korun, dalších zhruba 100 milionů přinesly městu vyšší daňové příjmy. Výdaje města se meziročně snížily, ale oproti původnímu rozpočtu se stejně zvedly víc než daňové příjmy.

Náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS) se k loňskému hospodaření nechtěl po jednání zastupitelstva vyjadřovat. „Loni jsme bohužel museli přidávat do oprav výtluků, do údržby a do zeleně, ale podle mého to jde správným směrem,“ řekl šéf ústecké ČSSD Arno Fišera.

Kdyby chtělo Ústí splatit všechny své závazky během jediného roku, padlo by na to 85 procent jeho rozpočtu, tedy asi 1,8 miliardy korun. Město má zároveň určité pohledávky, po jejichž odečtení zbývají dluhy ve výši asi 1,62 miliardy. Vyplývá to ze závěrů auditora.

Celkové zadlužení magistrátu se meziročně zvedlo asi o osm procent, právě kvůli loňskému deficitu, a jen na úroky si město muselo vyčlenit 59 milionů korun.

Letos kvůli zadlužení město čeká výdajová dieta a splácení půlmiliardové půjčky od Evropské investiční banky, kterou bude muset z větší části refinancovat. Letošní rozpočet počítá s příjmy ve výši 1,77 miliardy a výdaji 1,54 miliardy korun.